Orta Doğu'yu karıştıran suikast: İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade yapay zekayla öldürüldü!

Orta Doğu'yu karıştıran İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden biri olan Muhsin Fahrizade suikasti hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. The New York Times gazetesi, suikastin uydudan kontrol edilen ve yapay zekaya sahip bir makineli tüfekle gerçekleştirildiği öne sürdü.

Orta Doğu'yu karıştıran suikast: İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade yapay zekayla öldürüldü!
20 Eylül 2021 - 12:05

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden biri olan Muhsin Fahrizade suikastına ilişkin "The New York Times" (NYT) gazetesi yeni bilgilere ulaştı. Geçen yıl 27 Kasım'da Tahran yakınlarında gerçekleştirilen saldırıya ilişkin NYT'de yayımlanan habere göre, suikastta, dakikada 600 mermi atan ve yapay zekaya sahip robot bir makineli tüfek kullanıldı.


"MOSSAD KESKİN NİŞANCISI TARAFINDAN VURULDU"
Muhsin Fahrizade'nin, 1.600 kilometre uzaklıktaki bir lokasyondan, uydu aracılığıyla bir MOSSAD keskin nişancısı tarafından vurulduğu öne sürüldü. NYT'nin İsrailli, İranlı ve ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Fahrizade'nin yolda U dönüşü yapacağı noktaya yüksek teknolojili kameraların bulunduğu bir araç ve robot katil tüfeğinin bulunduğu bir pick-up araç yerleştirildi.

1.6 SANİYELİK ZAMAN İÇİN YAPAY ZEKA
Kamera ve istihbarattan haber gelmesiyle keskin nişancının ateş etmesi arasındaki 1.6 saniyelik zamanı ayarlayabilmek için de yapay zeka teknolojisinden faydalanıldı. Toplamda 15 el ateş edildiği ve Fahrizade'nin saldırıda burnu bile kanamayan eşinin kollarında hayatını kaybettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?
İran'ın nükleer programının mimarlarından bilim insanı Muhsin Fahrizade, Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen suikastle öldürülmüştü. Fahrizade otoyolda ilerlerken, aracı uzun namlulu silahlar ile taranmıştı.

İran Savunma Bakanlığı "Koruma ekibi ile teröristler arasında yaşanan çatışma sırasında Muhsin Fahrizade ağır şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Malesef kurtarılamadı'' açıklamasını yapmıştı. Saldırıda Fahrizade ile birlikte yanında bulunan koruması ve şoförü de hayatını kaybetmişti.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF, SUİKASTLA İLGİLİ İSRAİL'İ SUÇLADI
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, nükleer fizikçi Fahrizade'ye yönelik suikaste ilişkin Twitter hesabından açıklama yapmıştı.

İranlı üst düzey bir bilim insanının teröristler tarafından hedef alındığını ifade eden Zarif, "Bu alçaklık, İsrail'in rolüne dair ciddi belirtilerle birlikte faillerin umutsuz savaş kışkırtıcılığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum