Orman yangınları belediyelerin ekonomilerini vurdu: 35-100 milyon arası ek harcama

Orman yangınları Türkiye'nin ciğerlerini tahrip ederken ekonomik faturası da ağır oldu. Yangınların çıktığı bölgelerdeki belediyelerin ek olarak 35-100 milyon lira arası harcama yapması gerekecek.

Orman yangınları belediyelerin ekonomilerini vurdu: 35-100 milyon arası ek harcama
23 Ağustos 2021 - 17:04

Türkiye, tarihinin en büyük orman yangınları felaketini yaşarken, belediyelerin bütçesine de ağır bir delik açıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Antalya ve Muğla’da temmuz ve ağustos aylarında görülen geniş ölçekli orman yangınları nedeniyle iki il belediyesinin harcamalarının tahminlerinden fazla artış kaydedebileceğini belirtti.

Sözcü'nün aktardığına göre Fitch tarafından yayımlanan değerlendirmede, orman yangınlarının Antalya ve Muğla belediyelerinin harcamalarında bu yıl sırasıyla 100 milyon TL ve 35 milyon TL artışa yol açabileceğini öngördü.

BELİRSİZLİK HAKİM
Türkiye’de bazı büyükşehir belediyelerinin kredi notlarını değerlendiren Fitch, yangın sonrasında yapılacak harcamaların belediye bütçe ve borçlarına olan etkisinin şu aşamada net olmadığını, merkezi yönetimin belediyeler tarafından yapılan masrafları ne oranda ve ne zaman karşılayacağını takip edeceğini belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum