On binlerce Suriyeli bayram tatili için ülkesine gitti

Savaş olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye gelen Suriyeliler, bayramlarda ülkelerine dönmeye devam ediyor. Kurban Bayramı'nı Suriye'de geçirmek isteyen 21 bin 500 Suriyelinin sınır kapılarından geçtiği kaydedildi.

On binlerce Suriyeli bayram tatili için ülkesine gitti
18 Temmuz 2021 - 13:59 - Güncelleme: 18 Temmuz 2021 - 14:10

Kurban Bayramını Suriye'de geçirmek isteyen 21 bin 500 Suriyeli, ülkesine döndü. Suriyeliler, 28 Temmuz ile 31 Aralık tarihleri arasında tekrardan Türkiye'ye dönebilecek.

Sınır kapılarının yakınında kurulan gözlem noktalarına gelen Suriyeliler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla güvenli hale getirilen Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve Bab gibi bölgelerde yaşayan yakınlarının yanına giderek Kurban Bayramını ülkesinde geçirecek.

Bazı Suriyeliler, ülkelerine bayram ziyareti için gitmelerine izin verildiği için devlet yetkililerine teşekkür etti.

5 Temmuz'da başlayan geçişler, bugün sona erecek ve Suriyeliler 28 Temmuz ile 31 Aralık arasında Türkiye'ye geri gelebilecek.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 ay önce
    Akşam HABER TÜRK de Kübra Par'la Açık Ve Net programında tartışılan Suriyeliler Artık Dönebilir mi tartışmasında. Yandaş Cem Küçük ve Hakan Bayraktar görüşlerini açıkladılar. AKP yalakası Cem Küçük. Siz nerden bileceksiniz bir ülkeden bir ülkeye göç edenlerin sınıflandırmayı? Siz hayatınızda hiç siyasi olsun olmasın bir ülkeden bir ülkeye geçiş yaptınızmı? Ha şunu diyebilirdiniz. Hz. Muhammed (sav) Mekke'den Medine'ye hicret etmiştir. Ancak, Afganlı, Pakistanlı, Suriyeli'lerin ülkemiz Türkiye’de ikamet edip yaşıyor olmalarını sizin anlamanız için Suriyelilerin mahallesinde yaşamış yada yaşıyor olmanız yeterli gelmediği gibi. Bu insanlar, kayıtlı devlet kamu kurumlarında hangi amaçla Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşıyor olduklarını kayıtlara bakarak konuşmanız gerekir. AKP lehine yalakalık yapmakla size bir şey kazandırmaz size Saray'dan ekmek çıkmaz. Size saray’dan bir oda ayrılmaz. Siz kendinizi layık olduğunuzu görüp TGRT haber kapılarında haber yapmaya devam, orada ekmek yemeye devam edin. Bu sizin için en hayırlısı. Bu nasıl bir hak ve hukuk dur böyle? Suriyeli'lere her Bayram'da olduğu gibi yine ülkelerine gittiler yine geri dönecekler. https://m.youtube.com/watch?v=GJexH6g2AYk&ucbcb=1 Suriyeliler, dönüşlerini ise 26 Temmuz ile 31 ARALIK 2021 arasında gerçekleştirmek zorundalar. Yani, Kurban Bayramı için Suriye Arap Cumhuriyeti'ne gidenler isterlerse yaklaşık 6 ay izin kullanabilecek. https://mobile.twitter.com/umitozdag/status/1388601445470113800 Kaldıki, 50 yıldır avrupa ülkesinde çalışan Türkler O ülkelerde her çeşit vergi ödeyen bireyler olarak, onlara bile böyle haklar verilmedi, verilmezken verilmemişken. AKP oy veren aklı kıt beyinsiz dişünmekten yoksun vatandaş. Bu göçmen sığınmacı mülteci sınıfında olan insanlarla iç içe yaşayan avrupalı gurbetçi insanından daha mı çok iyi biliyorsunuz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu doğru söylüyor bunun altına imzamı atarım. Yalaka Cem Küçük sizin dediğiniz gibi anketlerde erdoğan birinci çıkmıyor.