"OGM'nin itfaiye araçları AKP ve MHP belediyelerine hibe edildi"

Son olarak yurdun dört bir yanında yaşanan yangınlarla mücadeledeki yetersizliği ile gündeme gelen Orman Genel Müdürlüğü hakkında skandal bir iddia ortaya atıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, OGM'nin arazi araçlarını bedelsiz şekilde AKP ve MHP'li belediyelere dağıttığını söyledi.

"OGM'nin itfaiye araçları AKP ve MHP belediyelerine hibe edildi"
27 Eylül 2021 - 11:37 - Güncelleme: 30 Eylül 2021 - 13:59
İlk olarak 28 Temmuz'da Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları kontrol altına alınamayarak pek çok bölgeye sıçramıştı. Yangın sürecinde en çok gündeme gelen kurumlardan birisi olan Orman Genel Müdürlüğü (OGM) hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, OGM'nin 155 arazi aracını bedelsiz olarak Cumhur İttifakı belediyelerine hibe ettiğini söyledi.

ORTAK DUYURU YAPILMAMIŞ
Duruma tepki göstererek, "Çürümüşlüğün resmi" diyen Seyit Torun, OGM'nin hibe ettiği araçların 123'ünün AKP'li belediyelere, 32'sinin ise MHP'li belediyelere teslim edildiğini açıkladı. Söz konusu girişm öncesi tüm belediyelere ortak bir duyuru yapılmadığının altını çizen Torun, daha önce  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı araç yardımlarının da yüzde 97'sinin yine Cumhur İttifakı belediyelerine gittiğini hatırlattı. 

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, OGM'nin bu tutumu kanuna aykırıdır diyen Seyit Torun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan gelen kazançlar da müdürlüğün bütçesine eklenir. Ancak son dönemde bu uygulamanın dışına çıkılarak araçların belediyelere aktarıldığını tespit ettik. Bu kapsamda, Orman Genel Müdürlüğü son iki yılda elindeki 155 aracı belediyelere hibe etme kararı almış ve tüm belediyelere ortak bir duyuru yapılmadan bu araçların tamamı el altından AKP ve MHP’li belediyelere hibe edilmiş. AKP’li 123 ve MHP’li 32 belediyeye birer araç gönderilmiş. Yıllar içinde bütçesi ve personel sayısı azaltılan ve bu nedenle orman yangınlarıyla mücadelede yetersiz kaldığı ortaya çıkan Orman Genel Müdürlüğü’nün araçlarının da AKP ve MHP’li belediyelere aktarılması iktidarın çürümüşlüğünün resmidir. Orman Genel Müdürlüğü’nün bu tutumu da kuruluş kanunlarına açıkça aykırıdır, görevi kötüye kullanmaktır.”

"HİBE EDİLECEKSE EŞİT PAYLAŞILMASI GEREKİR"
“Eğer hibe edilecekse bile tüm belediyelere eşit paylaştırılması gerekir. İktidar, devletin tüm kaynaklarını kendi belediyelerine aktararak, muhalefet belediyelerinde yaşayan vatandaşların hakkını da gasp ediyor, oyunu alamadığı vatandaşa hizmet götürülmesini engelliyor. Biz onların gerçek yüzünü ortaya çıkarmaya ve vatandaşlarımıza anlatmaya devam edeceğiz. Ve inanıyoruz ki halkımız ilk seçimlerde devlet kaynaklarının tamamını sadece kendisi için kullanan bu yönetime sandıkta dersini verecek.”

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA
Orman Genel Müdürlüğü'nden Seyit Torun'un iddiası hakkında açıklama geldi. OGM'den yapılan açıklama şöyle:

“Haberde bahsi geçen araçlar, Orman Genel Müdürlüğümüzün makine parkında bulunan, ancak modellerinin çok eski (20 yaş üstü) olması nedeniyle ormancılık hizmetlerinde kullanılması hem ekonomik hem de teknik açıdan uygun olmayan araçlardır.

Makine parkında bulunan hizmet vasıtalarının yüzde 68’i 20 yaş üstü durumdadır. Arazi çalışmalarında 4x4 çekişli araçlar olması gerekmekle birlikte, söz konusu araçlarda sık sık 4x4 arızaları oluşmakta ve bu araçlardan yeterli hizmet alınamamaktadır. Dolayısıyla bu araçların kullanımı teknik ve ekonomik açıdan verimli değildir.

İhtiyaç fazlası duruma gelen fakat diğer kamu kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olan çeşitli marka ve modeldeki 4x4 pick-uplar 18.01.2007 tarih ve 26407 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Taşınır Mal Yönetmeliği’nin "Kamu İdareleri Arasında Bedelsiz Devir" başlıklı 31. maddesinde ve Maliye Bakanlığı tarafından 08.09.2007 tarih ve 26637 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Taşınır Mal Yönetmeliği Genel Tebliği (Sayı: l)'de Maliye Bakanlığı’ndan izin alınmak suretiyle Kamu Kuruluşlarına bedelsiz devir yapılabileceği hükmüne göre talep eden ve gerekli belgelerini tamamlayan kamu kurumlarına devri yapılabilmektedir.

Bu bağlamda, kullanımı Genel Müdürlüğümüzce verimli görülmeyen 159 adet araç, Belediye Başkanlıklarına gerekli izinler alınarak devir edilmiştir. Talep edenlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olan ve bedelsiz olarak devredilmesinde yarar görülen (söz konusu Belediyelerin orman içi, orman kenarı olmaları, orman yangınlarına kritik yerlerde bulunmaları) 4x4 pick-uplar, siyasi parti gözetimi yapılmaksızın 01.07.2021 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze dilekçeleri ve meclis kararları ile birlikte başvuruda bulunan tüm Belediye Başkanlıklarına, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı  Muhasebat Genel Müdürlüğünden uygun görüş alınarak dağıtımı yapılmıştır. Dağıtımı yapılan 159 adet 4x4 pick-up 117 adet AK Parti, 32 adet MHP, 3 adet CHP, 6 adet Bağımsız ve 1 adet HDP’li Belediye Başkanlıklarına devredilmiştir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum