Nureddin Nebati: Geri dönmemek üzere Mars'a gitmek istiyorum!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin 4 yıl önce TBMM'de söylediği sözler, Türk Lirası'ndaki değer kaybının ardından yeniden gündem oldu. Nebati, "Geri dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyorum" demişti.

Nureddin Nebati: Geri dönmemek üzere Mars'a gitmek istiyorum!
16 Aralık 2021 - 14:55


Türk Lirası'ndaki değer kaybıyla birlikte Dolar kurunun 15.60'ı aşmasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin 4 yıl önce Uzay Ajansı kanununun görüşmeleri sırasında TBMM'de söylediği sözler yeniden göndemde.

2 Mart 2017’de Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında, uzaya astronot gönderilmesi tartışması üzerine üzerine ilginç bir diyalog yaşanmıştı.

"GERİ DÖNMEMEK ÜZERE MARS'A GİTMEK İSTİYORUM"
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 4 yıl önce TBMM’de Uzay Ajansı kanunu görüşülürken, “Mars’a geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla” şeklindeki açıklamaları yeniden gündeme geldi.

Nebati, “Ben özellikle de komisyon üyelerine tekrar teşekkür ediyorum. TÜRKSAT, TÜBİTAK gibi kurumların, ASELSAN gibi kuruluşların bizim üyelerimizi özel olarak davet edip, uyduların nasıl çalıştığını, uyduların nasıl fırlatıldığını, uyduların bize sağladığı imkânları, bir dahaki sefere fırlatılacak uyduların kapasitelerini ve bize kazandırmış olduklarını, özellikle ekonomik ve teknolojik üstünlüklerle ilgili bir bilgilendirme yapmalarını, ayrı ayrı özel olarak yapmalarını, özellikle ben kendi adıma rica ediyorum. Mars’a da geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla Necip Abi’den ben o sözü de almış olabilirim kendime. Teşekkür ediyorum. Allah hayırlısını versin” şeklinde konuşmuştu.

Dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da “Elbette ki astronot eğitimi de vereceğiz. Astronotla ilgili bir yaş sınırı yok Sayın Nebati, gerekli sağlık kontrollerini yaptırırsınız. Maşallah çok gençsiniz. Hedefimiz Türk astronot göndermek ama niye siz olmayasınız'' açıklaması yaptı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Dinsiz imansızlar, Nass dediğiniz Bakara 275-279 ayetleri size yüzde 'e kadarmı izin veriyor???