Normalleşmede yeni dönem: Kafeler açılacak mı? Maske zorunluluğu kalkıyor mu? Erdoğan açıklayacak!

Kontrollü normalleşme için alınan kararlarda bugün son gün. Milyonlarca vatandaş, 1 Haziran itibarıyla kalkması beklenen kısıtlamalara ilişkin bugünkü kabine toplantısına kilitlendi. Peki Bilim Kurulu'nun hükümete tavsiyeleri neler? Normalleşme nasıl olacak? İşte detaylar...

Normalleşmede yeni dönem: Kafeler açılacak mı? Maske zorunluluğu kalkıyor mu? Erdoğan açıklayacak!
31 Mayıs 2021 - 09:57

Tam kapanma sonrasında alınan kontrollü normalleşme tedbirlerinde bugün son gün. Türkiye, 1 Haziran itibarıyla yeni normalleşme dönemine girecek. Milyonlarca vatandaş bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısına kilitlendi. Erdoğan başkanlığında yapılacak toplantı sonrasında yeni normalleşme kararları açıklanacak. İşte detaylar...

Hürriyet'in aktardığına göre, Bilim Kurulu, hükümete 1 Haziran sonrası için tavsiyelerde bulundu. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ise şu şekilde: Kafe ve restoranların açık alanları, müşteri kotası ve HES kodu zorunluluğu gibi önlemlerle açılacak. Düğünlere açık alanlarda sınırlı katılımla izin verilecek. Hafta içi akşam yasak saati ileriye çekilecek. Hafta sonu gündüz yasağı kaldırılacak.

KAFE VE RESTORANLARA ŞARTLI AÇILIŞ 
Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılması bekleniyor.

KAPALI ALANLAR BİR SONRAKİ KABİNEDE
Restoran, kafe ve lokantaların kapalı alanlarının ise bir sonraki kabine toplantısında ele alınarak, temmuz ayından itibaren yarı kapasiteyle hizmet vermeye başlatılması öngörülüyor.

DÜĞÜNLER BAŞLAYACAK 
Toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli şekilde izin verilmesi de planlanıyor.

YASAK SAATLERİNE İLERİYE ÇEKİLECEK
Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak. Ayrıca hafta sonu uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması da masadaki en önemli başlıklardan biri olacak.

SPOR SALONLARI, HALI SAHALAR, KIRAATHANELER AÇILACAK MI?
Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

AÇIK ALANDA MASKE ZORUNLULUĞU KALKABİLİR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

OKULLAR NASIL OLACAK?
Toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk brifing verecek. Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da kabinede konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK
Toplantıda alınan kararları son dönemde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna açıklayacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum