New York Times: Erdoğan geri adım attı

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi" hakkındaki sözlerini değerlendirdi. NYT, “Erdoğan geri adım attı” ifadelerini kullandı.

New York Times: Erdoğan geri adım attı
26 Ekim 2021 - 09:54

Erdoğan'ın Osman Kavala çağrısında bulunan 10 büyükelçiye yönelik sözlerinin yankıları sürüyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısını ve gündemdeki “istenmeyen kişi” konularını değerlendirdi.

"ERDOĞAN GERİ ADIM ATTI"
“Erdoğan geri adım attı” başlıklı bir haberde Osman Kavala için ‘serbest bırakın’ çağrısında bulunan büyükelçiler hakkında ‘talimat verdim’ diyen Erdoğan’ın, toplantı sonrasındaki açıklamalarında ise ‘istenmeyen kişi’ ilanına değinmediği belirtildi.

Haberde, söz konusu çıkışın Türkiye ekonomisini ve NATO ilişkilerinin ciddi bir şekilde riske attığı belirtilirken, “Erdoğan persona non grata çıkışı konusunda geri adım atarak olası bir diplomatik fırtınayı önlemiş oldu” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan haberde diplomat ve yorumcuların hükümeti olası bir diplomatik krize karşı uyardığı da hatırlatıldı.

"DİPLOMASİ TÜRKİYE’Yİ KURTARDI"
Haberde ayrıca, diplomasinin Türkiye’yi büyük bir krizin eşiğinden kurtardığını belirterek, “80 milyonluk ülkede çoğu kişi yeni bir diplomatik ve ekonomik krizin eşiğine gelmekten korktu” ifadelerine de yer verildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum