Nesli tehlikede olan yaban keçilerinin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı ihale açtı

Tarım ve Orman Bakanlığı, nesli tehlike altında olan 45 yaban keçisinin avlanması için ihale açtı. Bakanlığın ihalesine tepki geldi, imza kampanyası başlatıldı.

Nesli tehlikede olan yaban keçilerinin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı ihale açtı
22 Mayıs 2021 - 12:09

Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, nesli tehlike altında olan 45 yaban keçisinin avlattırılması için ihaleye çıktı. Bakanlığın ihalesine çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarından tepki geldi. Change.org sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

İlan.gov.tr’de yayınlanan duyuruya göre;  4 Haziran 2021'de Burdur 6. Bölge Müdürlüğü'nde, Antalya’nın Alanya, Gazipaşa, İbradı, Akseki, Döşemealtı, Kaş, Finike ile Isparta’nın Sütçüler ilçelerinde 13 parti halinde toplam 45 adet yaban keçisinin avlanması amacıyla ihale gerçekleştirilieceği duyuruldu.

İhaleye birçok çevre örgütü ve sivil toplum kuruluşundan tepki yağdı. Change.org sitesi üzerinden de “Avcılık tamamen yasaklansın!” başlığıyla imza kampanyası başlatıldı.

İmza metninde, "Tarım Orman Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, hangi canlının kaç birey, ne koşullarda, nerelerde öldürüleceğine karar vermek yerine, onları koruyan kararlar almalıdır. Geçtiğimiz 16 yıl içinde yaklaşık 17 bin avcılık kursu açılmış ve yaklaşık 500 bin kişi avcılık sertifikası almıştır. Doğanın korunmasından sorumlu kurumlar, silah endüstrisinin ve avcıların doğamızı yok etmesine ne yazık ki seyirci kalmakta, daha da üzücüsü bu durumu teşvik etmektedir. Oysa Türkiye, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt etmiştir. Buna rağmen, bu hükümler ve taraf olunan öbür uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz mevzuatı sayılan hükümleri görmezden gelinerek, nesli tehlike altındaki kimi türler bile ava açılmaktadır. Bu kabul edilemez! Doğamızı günbegün yok edecek olan bu kararların bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kara Avcılığı Kanunu’nun ivedilikle değişmesini, Doğa Koruma Kanunu olarak yeniden düzenlenmesini ve doğa ihtisas mahkemelerinin kurulmasını talep ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum