NASA uyardı: Türkiye, 2023'de su fakiri olacak!

Türkiye, 2023 yılında su fakiri olacak. Türkiye’nin gölleri başta olmak üzere sulak alanları, nehir ve derelerin bir kısmı kurudu, bir kısmı da kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. NASA’ya göre, Türkiye’yi susuz günler bekliyor.

NASA uyardı: Türkiye, 2023'de su fakiri olacak!
31 Ekim 2021 - 09:42
NASA'nın verilerine göre Türkiye 2023'te su fakiri olacağı ve bilim insanlarının 2085 yılında dünya çapında büyük bir su sıkıntısı yaşanacağı açıklandı.

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'nin gölleri başta olmak üzere sulak alanları, nehir ve derelerin bir kısmı kurudu, bir kısmı da kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Akşehir Gölü haritadan silindi. En büyük sıkıntı Antalya, Burdur, Isparta ve Konya illeri ile çevresindeki göller, sulak alan ve nehirler ile şelaleler kuruyor. Tuz, Burdur, Gölmarmara ve Salda Gölleri can çekişiyor. Türkiye'nin en fazla yağış alan ikinci ili konumundaki Muğla'nın artık dördüncü sıraya düştü. Uzmanlar göllerdeki kurumanın tehlikeli boyutta olduğuna dikkat çekti.

"DENGESİNİ BOZMUŞ DURUMDALAR"
Deprem Uzmanı ve gezgin Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tüketimin bu hızla gitmesi durumunda ülke genelinde büyük bir su sıkıntısı yaşanabileceğini belirterek, “Büyük kuraklık artarak sürüyor” dedi. Ercan, “Tarımla uğraşanlar da kendi açılarından haklı ama şu anda yer altının dengesini bozmuş durumdalar. İstanbul'da bile 60 metreden çıkan su artık 500 metrenin bile altından çıkartılabiliyor. Göller yeterli beslenemiyor. Bu durum yer altı sularının yok olmasına neden oluyor” diye konuştu.

KURUYAN GÖL, ŞELALE, SULAK ALANLAR
■ Afyonkarahisar: Eber ve Acıgöl kurudu, İscehisar Gölü büyük risk altında.

■ Aksaray: Eşmekaya Sazlıkları kurudu.

■ Amasya: Kocagöl,

■ Ankara: Mogan, Eymir ve Güvenç,

■ Antalya: Karadayı ve Boğazak Sazlıkları kururken, Yamansaz ve Çakal Gölleri kurumak üzere olanlar. Kocağöl -Boğazkent Kuş Cenneti kurumak üzere. Avlan, Girdev, Karagöl, Kurugöl, Küçükgöl, Müren. Akgöl, Genceli, Gölcük, İmecik, Keklicek, Kovada, Kırkpınar, Manay, Tecer, Mamak ve Söğüt gölleri. Kurşunlu ve Düden şelalelerinin suyu azaldı. Uçarsu Şelalesi kurudu.

■ Aydın: Arapapıştı Kanyonu bir kısmı kurudu. Dereağzı Şelalesi (Nazilli) kurudu.

■ Balıkesir: Manyas (Kuş)

■ Bolu: Sülüklü,

■ Burdur: Akgöl, Beylerli, Karaevli, Kestel, Kurugöl, Heybeli, Mamak, Pınarbaşı ve Yazır gölleri kurudu. Burdur, Salda, Yarışlı, Çorak, Karataş, Gölhisar ve Acı Göl hızla kuruyor.

■ Bursa: İznik, ve Uluabat (Apolyont)

■ Çankırı: Kırkpınar Gölü

■ Denizli: Işıklı Göl

■ Düzce Akçakoca: Kurugöl,

■ Hatay: Amik Gölü kurudu.

■ Isparta: Alparslan ve Kovada Gölü kurudu. Eğirdir Gölü, böyle giderse hızla suları azalacak.

■ İstanbul: Büyükçekmece ve Terkos Gölleri can çekişiyor.

■ İzmir: Karagöl suyu azalanlardan.

■ Kayseri: Yay ve Tuzla Gölü

■ Kırşehir: Seyfe Gölü

■ Konya: Tehlike sinyalleri verenler: Beyşehir ve Tuz Gölü. Kuruyan göller: Akşehir Gölü haritadan silindi. Diğerleri: Bolluk, Çavuşoğlu (Ilgın), Güvenç, Kulu, Meke, Musalar, Tersakan, Samsam, Uyuz, Suğla. Arapçayırı, Çumra Ovası, Yarma Bataklığı, Hotamış Sazlıkları, Karapınar Ovası, Ereğli Sazlıkları. Kulu ilçesinde “Flamingo cenneti” olarak bilinen Düden Göl'ü ve komşu Küçük Göl kurudu.

■ Manisa: Sarıgöl kurudu. Gölmarmara kuruyor.

■ Mersin: Aynaz ve Regma Bataklığı kurudu.

■ Sakarya: Akgöl kurudu. Sapanca risk altında. Sakarya Nehrinin kolları kurudu.

"GÖLLER BÖLGESİ'NİN SADECE ADI KALDI"
Prof. Ercan, “Acıgöl, Akşehir, Burdur, Eber, Gölmarmara, Meke, Salda, Suğla ve Tuz gölleri çok sıkıntılı. Artezyenlerle tarımsal amaçlı suların çekildiği için Burdur Gölü kuruyor. Hatay Havaalanı, Amik Gölü'nü kuruttu. Tuz Gölü küçüldü gitti. Göllerin çoğu kayboluyor” dedi “Akhisar Göller Bölgesi'nin sadece adının kaldığına dikkat çeken Ercan “Meke Gölü'nde su yok. Etrafta kuyu kazarak artezyenle su çıkarmaya çalışıyorlar. Göl suları yeraltı suları seviyesine inmiş durumda ve tarımsal amaçlı kullanılıyor. Millet çok sayıda kaçak kuyu deliyor” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum