Mustafa Şentop'tan erken seçim açıklaması: Cumhurbaşkanı kendi süresini niye kısaltsın

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim tartışmalarına hakkında konuştu. Şentop, "Kararı bir cumhurbaşkanı alacaksa, tekrar aday olup halkın karşısına çıkacaksa, kendi süresini niye kısaltsın?" dedi.

Mustafa Şentop'tan erken seçim açıklaması: Cumhurbaşkanı kendi süresini niye kısaltsın
11 Aralık 2021 - 12:26


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlık İstanbul Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi. Şentop, erken seçim tartışmalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Şentop, "Kararı bir cumhurbaşkanı alacaksa, tekrar aday olup halkın karşısına çıkacaksa, kendi süresini niye kısaltsın? Önümüzde 1-2 sene var, ben yine adayım, o zaman önümüzdeki süreni niye bırakıyorsun denmez mi?" ifadelerini kullandı.

Mustafa Şentop'un açıklamaları şöyle:
Erken seçim için çok ağır şartlar konulmuş. Türkiye'nin temel problemi istikrarsızlıktı. Hiçbir dönem tam olarak öngörülen süresi içinde tamamlanarak bitmiş değiş 2002'den önce. Hükümetler istikrarsızlıktan değişime uğramış. Biz yeni sistemde istikrarı düşündük. Erken seçimle ilgili de bir hüküm konuldu. Olağanüstü tıkanıklıklar olabilir, bunların çıkış yolu halka gitmektir. Siyaseten bunu anlamlı kılacak bir şey yok.

"CUMHURBAŞKANI KENDİ SÜRESİNİ NEDEN KISALTSIN"
Daha önce seçim kazanamamış ve muhalefette bulunan siyasetçilerin seçim yapılsın talepleri anlaşılabilir ama benim Meclis Başkanı olarak yeni anayasa düzenlemeleri dikkate alarak söyleyeceğim şudur. Kararı bir cumhurbaşkanı alacaksa, tekrar aday olup halkın karşısına çıkacaksa, kendi süresini niye kısaltsın. Önümüzde 1-2 sene var, ben yine adayım, o zaman önümüzdeki süreni niye bırakıyorsun denmez mi?

SEÇİM KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ
Seçimden en az bir yıl önce seçim kanunu değişikliği yapılması gerekiyor. Haziran ortalarında seçim 2023 olacağına göre, 2022 haziran ortalarına kadar değişikliğin yapılması gerekir. O anlamda vaktin sınırlı olduğunu ifade etmek isterim. Muhtemelen gelecektir değişiklikler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum