Musa Eroğlu'nun acı günü! Eşi hayatını kaybetti

Türk halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun 72 yaşındaki eşi Fatma Eroğlu, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Musa Eroğlu'nun acı günü! Eşi hayatını kaybetti
25 Ekim 2021 - 15:22

Türk halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun eşi Fatma Eroğlu hayatını kaybetti.

Fatma Eroğlu, bir süredir İstanbul'da yaşlılığa bağlı hastalıkları nedeniyle tedavi görüyordu.

Fatma Eroğlu'nun cenazesi, yarın memleketi Mersin'in Mut ilçesinde toprağa verilecek.

MUSA EROĞLU KİMDİR?
Musa Eroğlu, 1944 yılında Mersin'in Mut ilçesinin Kumaçukuru köyünde dünyaya geldi. Alevî Tahtacı Türkmenleri'ndendir. Ortaokulu yarım bırakan Eroğlu, Mut Halkevi'nde halk oyunlarında yer aldı. 1965'te TRT Ankara Radyosu'nda sınavlara katılım gösterdi fakat başarılı olamadı. 1967'de "İkimiz Toprağa Girelim Elif" adlı ilk plağını piyasaya tanıttı. Plağın tanınması 1970-71 yıllarına denk gelmektedir. O yıllarda yeniden radyoda tar, kemane, koltuk davulu, bağlama, divan sazı çalgılarıyla sınava girdi ve sınavı kazandı. 1970'li yılların sonlarına doğru müzik yönetmenliği de yaptı.

Eroğlu, 1980 yılında radyoda kadar mahalli sanatçı olarak çalıştı. Arif Sağ ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top’un da katılımı ile genişleyen "Muhabbet" seri albüm çalışmaları, 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır. Sözlerini Abdürrahim Karakoç'un yazdığı "Unutursun Mihriban'ım" ve "Mihriban" türkülerini seslendirdi. Karacaoğlan'ın şiirlerini besteledi.

1998'de Kültür Bakanlığı tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanını alan Eroğlu, müzik çalışmalarına devam etmekte ve Kültür Bakanlığı'nda Halk Kültürleri ve Oyunları konusunda uzman ve araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Kendi adını taşıyan müzik okulunda 1982'den bu yana 5.000'den fazla öğrenci eğitim almıştır.

1966’da evlendiği eşi Fatma Eroğlu'ndan ikisi kız, biri erkek üç çocuğu vardır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum