Murat Kurum: "Darbecilerin inadına Kanal İstanbul'u yapacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 103 amiralin bildirisine atıfta bulunarak darbecilerin inadına Kanal İstanbul'u yapacağız açıklamasında bulundu.

Murat Kurum: "Darbecilerin inadına Kanal İstanbul'u yapacağız"
04 Nisan 2021 - 21:00

Emekli amirallerin yayınladığı bildiriye ilişkin gündem farklı yorumlanmaya devam ediyor.

Cumhur İttifakı'ndan darbe açıklamaları üst üste gelirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı TCK'nın 316.maddesinden soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise sosyal medya hesabından 7 maddelik bir açıklamayla tartışmalara farklı bir cepheden katıldı.


Kurum, emekli amirallerin bildirisi hakkında ağır ifadeler kullanırken, "Kanal İstanbul'u darbecilere karşı yapacağız, her zamankinden daha çok inanıyoruz" gibi ifadeler kullandı.

İşte Murat Kurum'un, resmi Twitter adresinden paylaştığı o açıklama:

Kanal İstanbul'u yapacağız! Şimdi her zamankinden daha çok inanıyoruz.

Dün gece itibariyla. Cumhurbaşkanımızın "inadına yapacağız!" derken tam olarak neyi, nereleri, hangi mihrakları, kimleri kastettiği ayan beyan ortaya çıkmıştır.

Bu sözde emekli amirallerin yelkenlerini kimin rüzgarıyla sisirdiklerini milletimiz çok iyi bilmektedir. Ve milletimiz her fir satta onlara: "Hükümetlere istikamet verdiğiniz o deniz bittil" demiştir. Bugün, "Ya Kanal Ya Istanbul" diyenlerle; ÇED Raporu'nu okumadan televizyonlarda ahkam kesenlerle, Gezi sürecinde hadsizce hükümetimizden tüm dev projelerin durdurulmasını isteyenler

Türkiye'nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve birliklerle bu ülkedeki her hayra fren olmaya çalışan kör ve sağır muhalefet anlayışı; Bundan 1 yıl önce Kanal istanbul'a dair millet iradesini yok sayan açıklamalarıyia ortaya çıkan 126 emekli büyükelçinin sözleriyle dün gece yarısı, Kanal istanbul'u bahane edip, zihinlerindeki antidemokratik kalıntıları izhar eden darbeci bildi riye imza atan 103 emekli amiralin kullandığı ifadeler ne kadar da birbirlerine benzemektedir.

Bunlar, aynı gönyeyle çizilmiş, aynı tezgâhtan geçirilmis, aynı merkezden sufle almış, aynı fabrikadan çıkmış, yıllar yılı millet iradesine kast eden vesayetçi odakların son kalıntılarıdır, son sözleridir.

Biz dün olduğu gibi bugün de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, ülkemizin ve milletimizin hayrına gördüğümüz projeleri bir bir esere dönüştürmeye devam edeceğiz.

Siz bir söyleyeceksiniz, biz bin yapmaya devam edeceğiz. Siz olmaz diyeceksiniz, biz nasıl olduğunu koymaya devam edeceğiz.

Olmaz dediğiniz nice projelerimiz gibi Kanal Istanbul'u da milletimize armağan edeceğiz.

Kanal istanbul;

1. Tamamlandığında, denizcilik, ulaşım ve uluslararası ilişkiler tarihini değiştirecek bir projedir.

2. Bir devlet ve millet projesidir. Bu aziz vatanın istiklalinin, gelecek nesillerimizin istikbalinin garantisidir.

3. Dünyanın inci gerdanlığı olan Istanbul boğazımızı koruma, kurtarma, özgürlüğünü teminat altına alma projesidir.

4. 1400 yıllık sevdamız olan Istanbul'un var olan marka değerini en yüksek noktaya taşıyacak projedir.

5. Türkiye'yi şehircilik, lojistik, ulaşım, ar-ge ve deniz ticaretinin merkez ülkesi konumuna yükseltecektir.

6. On binlerce gencimize istihdam sağlayacak, yatırım bedelini birkaç yıl içerisinde karşılayacak, her yıl milli ekono mimize milyarlarca liralık katkı sunacak bir projedir.

7. 56 kurum ve kuruluşumuzun, belediyelerimizin, üniversitelerimizin, 200'den fazla bilim adamımızın medya ve va tandaşlarımızın katkılarıyla hazırlanan Türkiye'nin en kapsamlı ÇED Raporu'yla hayata geçirilmektedir.

8. Dünyanın en çevreci ve doğaya saygılı projelerinden biridir. Proje alanının yaklaşık R'si yeşil alan olan, sosyal donatı alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, millet bahçeleri ve ekolojik koridorlardan oluşan Türkiye'nin en çev reci şehircilik projesidir.

9. Deprem Dönüşümü Rezerv Konut Alanı'nda, 500 bin nüfusuyla Dünya'nın en geniş akıllı şehri kurulacaktır. Tüm ko nutlar, mahalle kültürümüzü yansıtan, az katlı, yatay mimarinin hakim olduğu bir anlayışla inşa edilecektir.

10. Tüm planlama çalışmalarımızı tamamladık. 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı bitti. 1/5000 ölçekli Nazim Imar

Planı bitti. 1/1000 ölçekli Uygulama Imar Planı bitti. Şimdi her adaya göre projelerimizi hazırlıyoruz.

11. Büyük Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak Kanal Istanbul, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.


YORUMLAR

  • 1 Yorum