Murat Bardakçı: "İstiklal Savaşı' değil, 'Milli Mücadele' diyelim"

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Murat Bardakçı, "İstiklal Savaşı" yerine “Milli Mücadele" denmesi gerektiğini iddia etti. Bardakçı'nın çıkışına Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu destek verdi. Saray'ın tarihi yeniden yazma girişimi dikkat çekt.

Murat Bardakçı: "İstiklal Savaşı' değil, 'Milli Mücadele' diyelim"
12 Eylül 2021 - 13:43

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi ve Habertürk yazarı Murat Bardakçı, İstiklal Savaşı yerine Milli Mücadele ifadesinin kullanılması gerektiğini söyledi. Bardakçı'ya Milli Savunma Üniversitesi rektörü ve Sabah gazetesi yazarı Erhan Afyoncu destek verdi.

Afyoncu, Bardakçı'nın yazısını paylaşarak “İstiklâl Savaşı” ibâresinden vazgeçip “Millî Mücadele” demeliyiz" diye yazdı.


Bardakçı ilgili yazısında şu ifadeleri kullandı:
Son iki hafta boyunca askeri zaferlerimizin yıldönümlerini kutladık... Malazgirt’in, Büyük Taarruz’un ve önceki gün de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümlerini...

Her sene 30 Ağustos günü Büyük Taarruz’un ve 9 Eylül’de de İzmir’in kurtuluşunun yıldönümleri münasebetiyle törenler düzenlenir, konuşmalar ve resmigeçitler yapılır ve bol bol da “İstiklâl Savaşı” ibâresi tekrar edilir...

Ben de bu ibâreye karşı son senelerde bir ürküntü, bir antipati, başladı ve bunda bazı yabancı tarihçi dostlarımın sordukları sorular da etkili oldu: “İstiklâlinizi kime karşı kazandınız? Tarihi boyunca bağımsızlığını kaybetmemekle övünen Türkiye yabancıların idaresi altına mı girmişti?” soruları...

Aynı soruyu resmî törenlere davetli olan yabancı diplomatların da arada bir sorduklarını, özellikle Yunan tarafının konuyu istihza ile, hattâ alay edecesine gündeme getirdiklerini sonradan öğrendim.

“İstiklâl Savaşı”, başka devletlerin boyunduruğu altında kalmış milletlerin bağımsızlıklarını elde etme mücadeleleridir; böyle savaşları onlar verirler.

“İstiklâl Savaşı” yerine kullanmamız gereken ifade Mondoros ile Mudanya Mütarekeleri arasın geçen dönemdeki çabalarımızın doğru karşılığı, yani eskiden olduğu gibi “Millî Mücadele”dir. Ama bu ibâreyi sadece yazarların, tarihçilerin veya konunun diğer uzmanlarının yazıp söylemeleri kâfi değildir; devletinin resmî söylemlerinde de “Millî Mücadele” denmesi şarttır.

Cumhuriyet’in yüzüncü yıldönümüne şunun şurasında iki sene kaldı ve Türkiye’nin artık bu kavram kargaşasını terkedip ifadenin doğrusunu kullanması gerekiyor!


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • solmaz
    2 ay önce
    Bozacını şahidi şıracı demiş büyükler. Paslaşmaları aynı deliğe i.......ri gayet normal.