Müjde Ar'dan Erdoğan'ın "Dil kopartma" sözlerine çok sert tepki: "Camiler hepimizindir, siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir"

Sanatçı Müjde Ar, Erdoğan'ın "Dil kopartma" sözlerine çok sert tepki gösterdi. Ar, "Camiler hepimizindir, siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri asla değildir" ifadelerini kullandı.

Müjde Ar'dan Erdoğan'ın "Dil kopartma" sözlerine çok sert tepki: "Camiler hepimizindir, siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir"
21 Ocak 2022 - 22:58


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cuma namazı sırasında eline mikrofon alarak konuşma yapması ve Sezen Aksu'ya yönelik sözleri gündemdeki yerini koruyor. 

Halk TV'de yayımlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla konuk olan Müjde Ar, "Annemim Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim" diyerek arkadaşı Sezen Aksu'ya destek verdi. 

MÜJDE AR'DAN ERDOĞAN'A TEPKİ
T24'ün haberine göre Müjde Ar yayında Erdoğan'a şu ifadelerle tepki gösterdi: 

"Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta Vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı'na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa'nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder.

SIRA SANATÇILARIN DİLİNİN KOPARILMASINA MI GELDİ
"Anayasa bildiğim kadarıyla 'dil kopartma' diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP Hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars'taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli 'ucube' dediler yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasını mı geliyor?"

CAMİLER HEPİMİZİNDİR
Müjde Ar, cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi'nde kıldıktan sonra cemaate seslendiği konuşmasında Sezen Aksu'ya gönderme yapmasına ilişkin olarak da, “Dil koparma tehdidi hepimizin vicdanını kanattı. Siyasi kışkırtmalar için camiyi kullanmak işe geliyor. Bu, halkı sanatçıya karşı kışkırtmaktır. Hiçbirimizin hayati güvencesi yok. Ama bizde korkacak göz yok. Aynı kararlılıkla buradayız. Camiler hepimizindir, insanları tehdit etme yeri değildir. Siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri asla değildir." ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum