Muhalefetten Harp Okullarındaki 'irticai faaliyet' düzenlemesine tepki

Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında yer alan ‘irticai, bölücü faaliyette bulunmama’ koşulunun kaldırılmasına muhalefetten tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Çanakkale milletvekili Özgür Ceylan ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, karardan geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Muhalefetten Harp Okullarındaki 'irticai faaliyet' düzenlemesine tepki
25 Mart 2021 - 09:21


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Çanakkale milletvekili Özgür Ceylan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş koşulları arasından “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartının kaldırılmasına tepki gösterdi; değişikliğin "İrticaya yeşil ışık" ve “yeni cemaatlere kapı açma” anlamına geldiğini ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu ise “Eğer aynı hataların yeniden işleneceği bir siyasi zemin oluşursa, bunun bedelini ağır ödedik, bir daha ödemeye razı olamayız’’ dedi.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, CHP’li Engin Altay, “Erdoğan bu yönetmelikleri değiştirdi. Bu yönetmelikte, ‘İrticai ve bölücü faaliyetleri benimsememiş olması’ ifadesi vardı. Yenisinde, ‘terör örgütleri ve milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen gruplara üyelik, iltisak ya da irtibat bulunmamalı’ diyor. Kim verecek bu kararı? Bu, irticai faaliyetlere yeniden yeşil ışık yakmaktır, FETÖ’nün devlette ve TSK’de boşalttığı alanı, yeni tarikat ve cemaatlere terktir. 15 Temmuz’dan hiç ders alınmadığının göstergesidir” eleştirisinde bulundu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da yapılan değişikliğin TSK’de cemaatlerin önünü açtığını belirterek “Cemaatlere yeşil ışık yakan bir düzenleme bu. Ordunun içerisinde yeni cemaat örgütlerinin oluşmasına, tertiplenmesine izin verilmemeli” diye konuştu.

"BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİK, BİR DAHA ÖDEMEYE RAZI OLAMAYIZ"
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Geçmişte yaşamış olduğumuz 15 Temmuz alçaklığı, Ergenekon davaları, ordudaki siyasallaşma, devlet bürokrasisinde liyakatin önüne geçen taassup dahil, bütün bunların devletin başına ördüğü çoraplar ortadayken yapılacak her düzenleme, ödediğimiz bedellere uygun yapılmalıdır. Eğer aynı hataların yeniden işleneceği bir siyasi zemin oluşursa, bunun bedelini ağır ödedik, bir daha ödemeye razı olamayız” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum