Montrö Bildirisi'ni yayınlayan emekli amirallere gözaltı! Aralarında Cem Gürdeniz de var....

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiralle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 10 emekli asker gözaltına alınırken, dört kişi yaş durumları göz önüne alınarak ifadeye çağrıldı. Gözaltına alınan amirallerin Ankara'ya götürüldüğü ifade edildi.

Montrö Bildirisi'ni yayınlayan emekli amirallere gözaltı! Aralarında Cem Gürdeniz de var....
05 Nisan 2021 - 08:50 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 09:55

"Motrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması", "Tarikat evine giden amiral" ve "Atatürk devrimleri" konusunda bildiri yayınlayan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltılar başladı. Mavi Vatan'ın isim babası Cem Gürdeniz'in de aralarında bulunduğu imzacılardan Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

TSK’deki cübbeli general ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturmada, sabah saat 06:00 sıralarında gözaltılar yapıldı.  

GÖZALTINA ALINAN AMİRALLER ANKARA'YA GÖTÜRÜLÜYOR
Avukat Celal Ülgen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İstanbul'da gözaltına alınan emekli amiraller Ankara’ya götürülmek üzere yola çıktılar..." ifadelerini kullandı.

Emekli Amiral Cem Gürdeniz sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gürdeniz'in gözaltı haberini eşi sosyal medyadan duyurdu.


BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konu hakkında yapılan açıklamada söz konusu bildiri hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında gözaltılar hakkında şu bilgiler verildi:
Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir. Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum