Mısır'da mezarlarından çıkarılan firavunlar için tören düzenlendi!

Mısır'da dün gece gerçekleşen bir etkinlikte garip olaylar yaşandı. 18 kral ve 4 kraliçe mumyası 'Firavunların Altın Geçidi' olarak adlandırılan kortejle Kahire'deki müzeden Giza'daki yeni müzeye taşındı.

Mısır'da mezarlarından çıkarılan firavunlar için tören düzenlendi!
04 Nisan 2021 - 13:25
Antik Mısır mirasını daha iyi tanıtmak için Kahire’de kurulan Mısır Medeniyetleri Ulusal Müzesi’nin açılışında garip görüntüler ortaya çıktı. Kahire’de dün gece gerçekleşen etkinlikte 18 antik Mısır kralı ve 4 kraliçesine ait 22 firavunun mumyaları "Firavunların Altın Geçidi" adı verilen törenle taşındı.

Mumyalar, Kahire'deki neo-klasik Mısır Müzesi'nde tutuluyordu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı milyonlarca dolarlık kortejle mumyalar, Kahire'den 5 km uzaktaki yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi'ne götürüldü.

Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemine birçok Mısırlı’nın yanı sıra online olarak dünyanın birçok ülkesinden kişi yoğun ilgi gösterdi. Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı "Firavunların Altın Geçidi" adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı. Yüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki ‘Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.

“HAYRANLIK UYANDIRAN BİR TÖREN”
Geçit töreni sırasında törenin önemine değinen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, "Bu tören hayranlık uyandıran bir tören. Tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin üzerinde değerlerine sahip çıkan Mısır halkının büyüklüğünün kanıtı olacaktır. Tüm Mısırlıları bu tarihi güne tanık olmaya ve bu eşsiz anın ruhundan ilham almaya davet ediyorum” İfadelerine yer verdi.  

İşte törenden o görüntüler:YORUMLAR

  • 1 Yorum