Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Zorunlu eğitimde yaş düşüyor!

Zorunlu eğitimde yaş düşüyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 bin yeni anaokulu yapacaklarını belirterek, "Anaokullarının 5 yaşındakiler için zorunlu hale getirilmesine yönelik plan ve bütçe çalışması yapıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Zorunlu eğitimde yaş düşüyor!
27 Ekim 2021 - 13:21

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimle ilgili yeni düzenlemeye hız verdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de 6 yaş olan zorunlu eğitim yaşını 5'e düşürmek için plan ve bütçe çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Haberler.com’un bakanlık tarafından yapılan çalışmayı aktardığı haberine göre; Türkiye'deki zorunlu eğitim yaşı 6'dan 5'e düşürülecek, bu sayede öğrencilerin okula daha kolay adapte olması sağlanacak. Eğitimde 5 yaş grubuna yönelik hedeflerini açıklayan Bakan Özer, şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrencinin eğitim aldığını aktardı, "Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız" dedi.

"ÖĞRENCİ KAPASİTESİNİ YÜZDE 118 ARTIRACAĞIZ"
Anaokulu sayısında da bir artış olacağına dikkati çeken Özer şöyle konuştu:
"Anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni anaokulu ile birlikte yüzde 118'lik artışla 886 bine çıkaracağız. Ana sınıflarında eğitim alan 813 bin dolayındaki öğrenci sayısını ise 1 milyon 613 bine çıkaracağız."
 


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gulumce Hakkikosangil
    1 ay önce
    Bu adam şasirmisss.Herhalde öğretmeni hizmetçi zannediyo.5 yaşında çocuk ulan sonunu toplanamıyor.okula gitse ne edecek.erken yaşta üniversiteyi biterse ne olacak.sanki memlekette iş var