MHP'de Montrö istifası! Emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu istifa etti

MHP, 126 emekli büyükelçinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı açıklamada ismi bulunan Ertuğrul Kumcuoğlu'nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini duyurmuştu. Kumcuoğlu bugün yaptığı açıklamayla MHP'den istifa ettiğini duyurdu.

MHP'de Montrö istifası! Emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu istifa etti
06 Nisan 2021 - 14:45 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 14:51

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın 126 emekli büyükelçinin açıklamasında ismi bulunan eski MHP Aydın Milletvekili ve emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu'nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini duyurmasının ardından istifa geldi.

Ertuğrul Kumcuoğlu, MHP'den istifa ettiğini açıkladı. Kumcuoğlu istifa açıklamasında "Çoktandır fikren ve fiilen ayrı düştüğüm Milliyetçi Hareket Partisi'nden istifa ettiğimi bilgilerinize sunarım" ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?
126 emekli büyükelçinin halen tartışılmaya devam eden Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak 30 Ocak 2020'de açıklama yapmıştı.

Söz konusu açıklamada "Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açacaktır. Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ise Türkiye'nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar. Kanal İstanbul'dan vazgeçilmelidir" ifadeleri yer almıştı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum