Metin Gürcan tutuklandı

DEVA Partisi kurucularından ve TV ekranlarında yorumcu olarak tanınan Metin Gürcan, "Casusluk" suçlamasından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Metin Gürcan tutuklandı
29 Kasım 2021 - 23:33
DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme’ suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

EMNİYETTEKİ İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
Metin Gürcan’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ndeki ifadesi ortaya çıktı. Yapılan sorgusunda, yabancı misyon görevlileriyle zaman zaman bir araya geldiğini belirten Gürcan, şu ifadeleri kullandı:

Bu görüşmelerde, Türkiye ve Orta Doğu üzerine hazırladığım ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri paylaştım. Ancak casusluk iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum.

Hiçbir diplomatla gizlilik derecelerinde resmi bilgi ve belgeyi paylaşmadım. 2019 yılından itibaren kişi ve kurumlara tamamen açık şekilde danışmanlık hizmeti veriyorum. Karşılığında bana ödeme yapılıyor.

Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelerdeki gelişmeleri herkesin erişimine açık kaynaklardan derledim.

‘HEADQUARTER’ İFADESİ SORULDU 
Polisler tarafından Gürcan’a, yabancı bir misyon görevlisi ile Karabağ’daki Türk drone’ları üzerine yaptığı görüşmenin de sorulduğu öğrenildi. Gürcan, ‘headquarter’ (merkezi) ifadesi ile istihbaratçı olan bir kişi ile yaptığı görüşmeler sorulduğunda ise “Ben burada kendi parti genel merkezine gitme vakti geldiğini vurgulamak istedim. Burada bir karışıklık var. İş dünyasında bile sivil hayatta bile sıklıkla kullanılan İngilizce başlangıç seviyesinde bilinen bir ifadedir” şeklinde cevap verdi.

Gürcan’ın adliyedeki ifade işlemi devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum