Meteoroloji'den hava durumu uyarısı: Kar yağışı başlıyor!

Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı gelmeye devam ediyor. Son tahminlere göre bugün yurda giren soğuk ve yağışlı hava Türkiye'nin birçok kentinde kar olarak kendisini gösterecek. İstanbul'da ise cuma gününden itibaren kar bekleniyor.

Meteoroloji'den hava durumu uyarısı: Kar yağışı başlıyor!
16 Mart 2022 - 09:17


Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahmin raporunu açıkladı. Tahminlere göre soğuk ve kar yağışlı hava dalgası yarından itibaren yeniden yurdu etkilemeye başlayacak. Bugün yağmur olarak kendini gösterecek yağışlar, yarın ve cumadan itibaren kar yağışı olarak devam edecek. Hava sıcaklıklarında birkaç derecelik düşüş yaşanacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Sivas, Ordu, Ardahan, Hakkari ve Van çevreleri ile zamanla Marmara’nın kuzey ve doğusu, Bolu, Düzce ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Trabzon'un doğusu, Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli olmak üzere genellikle karla karışık yağmur ve kar, Marmara’nın kuzey ve doğusunda yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa, yer yer 70 km/sa), yer yer fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum