Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'dan ilk açıklama

Naci Ağbal'ın görevden alınmasıyla yerine atanan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sosyal medya hesabından ilk açıklamasını yaptı. Kavcıoğlu,

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'dan ilk açıklama
21 Mart 2021 - 12:43 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 12:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kavcıoğlu, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak görevimize başladık. Rabbim, ülkemize ve aziz milletimize güzel hizmetlerde bulunmayı nasip eylesin." ifadelerini kullandı.

TCMB'nin resmi sitesinden piyasalara ilk mesajını da veren Kavcıoğlu para politikası araçlarının etkin kullanılacağını ve politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim yapılacağına dikkat çekti. Başkan Kavcıoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum