Merkez Bankası'nın rezervleri sert düştü! Net rezerv eksi 37.9 milyar dolar oldu!

Merkez Bankası'nın rezervlerinde geçtiğimiz hafta sert düşüş yaşandı. 2 kez dolar satarak kura müdahale eden Merkez Bankası'nın rezervi 2,1 milyar dolar azaldı. Ödünç ve borç döviz ve altın düşüldüğünde Merkez Bankası'nın net rezervi -37,9 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası'nın rezervleri sert düştü! Net rezerv eksi 37.9 milyar dolar oldu!
09 Aralık 2021 - 16:51


Geçtiğimiz hafta 2 kez dolar satarak döviz piyasasına doğrudan müdahale eden ve BOTAŞ'a rekor düzeyde döviz satışı yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinde sert düşüş yaşandı.

26 Kasım-3 Aralık haftasında TCMB’nin rezervi 2,1 milyar dolar düşüle 124,1 milyar dolara geriledi. Bu dönemde net rezerv de 2,2 milyar dolar azalarak 22,5 milyar dolara düştü.

NET REZERV -37.9 MİLYAR DOLAR
Yurt içi ve yurt dışındaki bankalardan swap (takas) ile ödünç alınan döviz ve altın düşüldüğünde elde edilen TCMB’nin swap hariç net rezervi de bu haftada 1,8 milyar dolar düşüşle -37,9 milyar dolara geriledi.

TCMB, 1 Aralık ve 3 Aralık tarihlerinde yaptığı açıklamalarda “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” demişti.

2019 ve 2020 yıllarında toplamda yaklaşık 128 milyar dolarlık rezerv satışıyla kura örtülü müdahale eden TCMB, Ocak 2014 sonrasında ilk kez geçen hafta doğrudan müdahale kartına başvurmuştu.

Bankacılık kaynakları TCMB’nin doğrudan müdahalesinin iki günlük büyüklüğünün yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğu tahmin edilse de resmi rakam gelecek hafta ilan edilecek.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum