Merkez Bankası'nın Döviz hesabını TL'ye çevirene kur garantisinin detayları! Desteğin şartları neler?

Merkez Bankası, döviz hesaplarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı. Açıklamaya göre kur farkından kaynaklı ödeme bir kereye mahsus uygulanacak.

Merkez Bankası'nın Döviz hesabını TL'ye çevirene kur garantisinin detayları! Desteğin şartları neler?
22 Aralık 2021 - 09:19


Merkez Bankası, döviz hesaplarının Türk Lirası vadeli mevduat hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı. Kur farkından kaynaklı ödemenin bir kerelik olacağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada sadece 20 Aralık 2021 tarihinde hesabında döviz olanların destekten yararlanabileceği ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar vermiştir.

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla;

20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.

“ARADAKİ FARK MERKEZ BANKASI TARAFINDAN KARŞILANACAK”
Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum