Merkez Bankası'ndan kritik toplantı: Yatırımcılarla görüşecek

Merkez Bankası, 7 yıl sonra ilk kez dolar satarak piyasalara müdahale etmişti. Müdahale sonrası yarın Merkez Bankası yetkilileri ve yatırımcılar arasında kritik bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi.

Merkez Bankası'ndan kritik toplantı: Yatırımcılarla görüşecek
01 Aralık 2021 - 17:56

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikasına yönelik verilen mesajlar, kurda yaşanan gelişmeler ve Döviz piyasasına 2014'ten sonra yapılan ilk müdahale sonrasında oldukça kritik bir yatırımcı toplantısına hazırlanıyor.

TCMB yetkilileri 2 Aralık tarihinde yerli ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirecek. Yerli yatırımcılarla yapılacak toplantının saat 11:00'da, yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantının 16:00'da gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bloomberg HT'ye konuşan ekonomistler toplantıda 2014'ten sonra ilk kez gerçekleştirilen döviz piyasası müdahalesinin önemli başlıklardan biri olacağını belirtti.

Çevrimiçi olacak toplantıların 1 saat sürmesi planlanıyor.

DOĞRUDAN MÜDAHALE ETMİŞTİ!
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası en son Ocak 2014 tarihinde 3,2 milyar dolarlık doğrudan satım müdahalesinde bulunmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum