Merkez Bankası, Güney Kore ile swap anlaşması yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Çin ve Katar merkez bankaları ile yaptığı swap anlaşmasının ardından şimdi de Güney Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması yaptı. Güney Kore Merkez Bankası’nın duyurduğu anlaşmada, TCMB ile 2,3 trilyon won’luk swap anlaşması imzalandığını bildirildi. 

Merkez Bankası, Güney Kore ile swap anlaşması yaptı
12 Ağustos 2021 - 09:12
Merkez Bankası, 3 yıl süreyle geçerli olmak üzere Güney Kore Merkez Bankası ile 2,3 trilyon won’luk kur swapı anlaşması yaptı. Yaklaşık 17,5 milyar Türk lirasına denk gelen anlaşmada iki ülke karşılıklı anlaşmaya varırsa geçerli olan 3 yıl uzatabilecek. Güney Kore Merkez Bankası, iki ülkenin merkez bankalarının ikili ticari işlemlerde won ve TL ile ödeme yapılmasını sağlamak için iş birliğini sürdüreceklerini belirtti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun haziran ayında Güney Kore ile olan swap görüşmelerinin ilerlediğini belirtmişti. Güney Kore’nin yanında swap görüşmeleri kapsamında Azerbaycan, İngiltere ve Malezya ile de görüşmeler yapıldığı ifade edilmişti.

TCMB, YURT İÇİNDEKİ BANKALARLA DA DÖVİZ TAKASI YAPIYOR
TCMB, daha önce Katar ve Çin merkez bankaları ile para takası (swap) anlaşmaları yapmıştı. Merkez bankaları arasındaki swap anlaşmasıyla elde edilen para, bankaların brüt ve net rezervine ekleniyor.

Swap, belirli bir vade için ve belirli faiz oranıyla paranın takas edilmesi anlamına geliyor. TCMB, yabancı merkez bankalarının yanı sıra yurt içindeki bankalarla da altın ve döviz takası yapıyor.

TCMB’NİN REZERVLERİ EKSİDE
21 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla TCMB’nin 105,7 milyar dolarlık brüt rezervi bulunuyor. Bu rakamdan, yurt içindeki bankaların zorunlu karşılık olarak TCMB’de tuttuğu döviz ve altınlar çıkarıldığında geriye 24,6 milyar dolarlık net rezerv kalıyor.

Yurt dışı ve yurt içindeki bankalardan swap anlaşmalarıyla ödünç alınan dövizler çıkarıldığında da geriye eksi 41,4 milyar dolarlık swap hariç net rezerv kalıyor.

Dolayısıyla, TCMB’nin 21 Temmuz itibarıyla yaklaşık 66 milyar dolarlık ödünç rezervi bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum