Merkez Bankası "Enflasyon yükselecek" dedi, Erdoğan ile çelişti!

Merkez Bankası yıl sonu beklentilerini güncellendi. Kurumdan yapılan açıklamaya göre yıl sonu dolar kuru beklentisi 8.94'ten 8.92'ye düşerken, yıl sonu enflasyon beklentisi ise 16,30'dan yüzde 16,74'e yükseldi. 

Merkez Bankası "Enflasyon yükselecek" dedi, Erdoğan ile çelişti!
17 Eylül 2021 - 10:37
Merkez Bankası'ndan gelen enflasyonda artışın süreceği beklentisi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerdeki "En kısa sürede enflasyonu da kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" açıklaması boşa çıkmış oldu. 

DOLAR DÜŞERKEN ENFLASYON ARTTI
Merkez Bankası, profesyonellerden oluşan 56 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2021 yılı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi"ni yayımladı. Kurumun açıkladığı verilere göre yıl sonu dolar tahmini 8,92 TL, yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 16,74 oldu.

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,30 iken bu anket döneminde yüzde 16,74'e yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 12,48'den yüzde 12,94'e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 10,52'den yüzde 10,71'e çıktı.

Merkez Bankası anketine göre 12 ay sonrası dolar beklentisi ise bir önceki anket döneminde 9,37 TL iken bu anket döneminde 9,56 TL'ye çıktı.

FAİZ BEKLENTISİ SABİT KALDI
BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 19 olarak gerçekleşti.

ERDOĞAN'IN ENFLASYON VAADİ AKILLARA GELDİ
Merkez Bankası tarafından açıklanan anket sonuçları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu enflasyon açıklamasının birbirini yalanlaması ise dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırşehir'de katıldığı bir etkinlikte şu ifadeleri kullanmıştı:

"Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı biliyoruz. En kısa sürede enflasyonu kontrol altına alarak raflardaki, etiketerdeki fahiş artışların önüne geçeceğiz"

YORUMLAR

  • 0 Yorum