Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 'faiz indirimi' açıklaması!

Yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan çok kritik faiz indirimi açıklaması geldi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 'faiz indirimi' açıklaması!
02 Aralık 2021 - 12:07


Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Kavcıoğlu, faiz indirimine ilişkin konuştu. Kavcıoğlu, "Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum" dedi.

Kavcıoğlu, "Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz. Rezervlerimizi kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu şunları söyledi:
"Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Cari işlemler dengesi , ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum