Merkel'den Türk işçi ve entegrasyon açıklaması!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 1960'lı yıllarda Türkiye ile imzalanan misafir işçi programının 60'ıncı yılında konuştu. Merkel, "Birinin ismi Klaus ya da Erika değil diye entegrasyon 7 nesildir süren ve asla bitmeyen bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

Merkel'den Türk işçi ve entegrasyon açıklaması!
01 Eylül 2021 - 09:07 - Güncelleme: 01 Eylül 2021 - 09:42

Almanya ile Türkiye arasında İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1960'lı yıllarda imzalanan misafir işçi protokolünün yıldönümünde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, göçmenlerin  topluma entegrasyonunun uzun yıllar sürmediğini dile getirdi.

Sözcü'nün aktardığına göre Merkel, “İsminiz Klaus ya da Erika değil diye, entegrasyon 7 nesil boyunca devam eden ve asla bitmeyen bir şey değil. Burada soru, ismi Almanca olmayan bir kişinin entegre olmak için ne kadar süreye ihtiyaç duyduğudur. Bence Alman vatandaşlığına hak kazanan herkesin bu toprakların bir parçası olma hakkı vardır ve isim bunda önemli değildir” dedi.

16 yıl boyunca Almanya’yı yöneten ve 26 Eylül seçimleriyle görevini bırakan Merkel’in partisi CDU ve kardeş partisi CSU’nun oyları Suriye ve Irak’tan 2015’te gelen mültecilerden sonra düşmeye başlamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum