Merdiven altı anket şirketlerine ceza geliyor!

Merdiven altı araştırma şirketlerine ceza geliyor. MHP'nin 3 yıl önce sunduğu kanun teklifi Meclis açıldıktan sonra görüşülecek. Teklife göre, 'manipülasyon yaptığı' tespit edilen araştırma şirketlerine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Merdiven altı anket şirketlerine ceza geliyor!
22 Eylül 2021 - 09:59
Kamuoyu araştırması yapan şirketlere denetim geliyor. MHP’nin 2018 yılında TBMM'ye sunduğu kanun teklifi, Meclis’in açılmasıyla beraber görüşülecek. Teklife göre, 'kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek için yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan' araştırma şirketine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Yeni Şafak gazetesinden Nur Banu Aras'ın haberine göre; MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya imzalı Kamuoyu Araştırmaları ve Sonuçlarının Yayınlanmasına İlişkin Kanun Teklifi’yle araştırmacı; yayınlanan bir araştırmasını kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşacak. Araştırmacı, "veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla" yükümlü olacak.

"Güvenilirliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak"
müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna, araştırmacının müdahale etmesi zorunlu olacak. Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önlemek için ilgili işlemler sonlandığında imha edilecek.

ALDIĞI ÜCRETİN 10 KATINA KADAR PARA CEZASI KESİLEBİLECEK
Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için gerekli bilimsel ve teknik yeterliliğe ilişkin nesnel koşullar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. TÜİK, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda, kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ile sınırlı olarak denetim yapacak.

Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek. "Manipülasyon yaptığı" tespit edilen araştırma şirketine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum