Meral Akşener: Ya Afganistan mı kaldı kardeşim de orada Mehmetçik duracak?

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından bölgede bulunan Türk askerleri hakkında konuştu. Akşener, "Ya Afganistan mı kaldı kardeşim de orada Mehmetçik duracak, derhal askerimizin geri çekilmesi lazım" dedi. Akşener, sınır güvenliğinin sağlanması için uyarıda bulundu.

Meral Akşener: Ya Afganistan mı kaldı kardeşim de orada Mehmetçik duracak?
18 Ağustos 2021 - 14:19

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan yönetimini ele geçirmesi Türkiye'de tartışılmaya devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Muğla Bodrum'da orman yangınında zarar gören bölgeleri ve köyleri ziyaret etti. Akşener ziyareti sırasında Kabil'de bulunan Türk askerleri hakkında konuştu ve iktidara çağrıda bulundu.

"AFGANİSTAN MI KALDI KARDEŞİM!"
Akşener, "Kabil Havaalanı'nı korumak için zaten askerimiz var da, ayrıca da asker gönderilmesine dair; ya Afganistan mı kaldı kardeşim de orada Mehmetçik duracak Dolayısıyla derhal askerimizin geri çekilmesi lazım. Bir tezkere var, o tezkerenin durumuyla ilgili olarak hemen Meclis'in toplanıp o tezkere ile ilgili yetkiyi iptal etmesi lazım" dedi.

Sözcü'nün aktardığına göre, Akşener'in bazı açıklamaları şöyle;

"ERDOĞAN TÜRKİYE'Yİ, BİR HENDEK HALİNE GETİRDİ"
"Şimdi gördüğümüz şey şu: Sayın Erdoğan ve iktidarı; ister Batı Avrupa'yı tehdit amaçlı, ister başka sebeple, neyse adı ama bir politik bakış açısıyla Türkiye'yi bir hendek ve göçmenlerin kalıp, Batı'ya geçmediği bir alan haline getirdi.

Kimine göre 4 milyon, kimine göre 5 milyon (Suriyeli) göçmen var. Sadece Suriyeli göçmenlerin gelmesi, buraya yerleşmesi, sayın Erdoğan'ın zaman zaman Avrupa'yı onlar üzerinden tehdit etmesi, Türkiye'nin hangi işine yaradı? Sıfır. Şimdi sayın Erdoğan'ın ağzından diyorlar ki, 65 milyar dolar para harcanmış bu süreç içerisinde.

65 milyar dolarla ne olduğunu söyleyeyim size. Pandemi döneminde her evde yaşayan her kişiye 800 dolar para verebilirdik.

Yapılacak fabrikaları, yanan yerlerin yanmaması için alınacak uçakları, çocuklarınızın iş imkanı için yapılacak işletmeleri, istihdam alanlarını saymıyorum…


"ERDOĞAN'IN ÇOK ÇELİŞKİLİ BEYANLARIYLA KARŞILAŞTIK"
Bu arada Afganistan'da Taliban öne geçti, en son Kabil'i aldı. Oradan bir göç var. Göç haline gelmeden; Afganistan'la İran sınırdaş, Afganlı insanlar, Afgan erkekler, gençler İran'a gidip çalışırlar, para biriktirirler sonra dönerler. Şimdi çalışmak için İran'a gelmiş bir Afgan nüfus var.

Birden ‘hurra' bir Afgan göçüyle karşı karşıya kaldık. İktidarı yönetenler ve sayın Erdoğan'ın çok çelişkili beyanlarıyla karılaştık. Bugün öyle, yarın böyle… Şimdi duvar yapmaya kalkışıldı.

Duvar yapmasına yapın ama duvardan önce yapılacak iş, İran büyükelçiliğinin çağrılıp, İran tarafının da kendi sınırını koruması, bizim de sınırımızın bizim tarafımızdan korunmasının sağlanmasıdır. Geç kalmadan o sınırın güvenliğinin sağlanması lazım."


YORUMLAR

  • 0 Yorum