Meral Akşener: "İktidarın göçmen politikası diye bir politikası yok!"

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından yaşanacak Afgan göçüne dair konuştu. Akşener, "İktidarın göçmen politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok" dedi.

Meral Akşener: "İktidarın göçmen politikası diye bir politikası yok!"
16 Ağustos 2021 - 16:25 - Güncelleme: 16 Ağustos 2021 - 16:35
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afganistan'dan Türkiye'ye yönelik göç akını hakkında konuştu. Taliban'ın Afganistan'ı tamamen ele geçirmesi sonucunda Afgan göçü sorunun Türkiye için sonuçlarının ne olacağına dair açıklama yapan Akşener, Türkiye’nin göçmen politikası hakkındaki görüşleri hakkında sorulan soruya cevap verdi.

Akşener, "Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü iktidarının göçmen politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok. Ya da gariban insanlar üzerinden salakça bir politika izleniyor." dedi.

Meral Akşener, "Bu kapıların açılması bir artı değer olarak kullanmak amaçlıysa bundan daha salakça bir eylem olamaz. Türkiye bir göçmen hendeği olmuştur, bu iktidarın bilerek yaptığı bir iş" düşüncesini dile getirdi.

Akşener'in açıklaması şöyle;
"Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünkü iktidarının göçmen politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok. Ya da gariban insanlar üzerinden salakça bir politika izleniyor.

Dış politikada eğer burayı bir artı değer olarak kullanmak amaçlıysa bu kapıların açılması bundan daha ahmakça daha salakça bir eylem olamaz.

İkincisi 4-5 milyon Suriyeli insan olduğu söyleniyor bu ülkede. Biz o gelen insanlara düşmanlık edemeyiz.

Başka bir şeyi söyleyeyim 65 milyar dolar para harcandı deniliyor sayın Cumhurbaşkanının ağzında.

Bir arkadaşıma hesaplattım bu 65 milyar dolar nasıl yansıdı size. Adam başı her aileye bu pandemide 800 dolar verilebilirdi.

Şimdi geldik Afgan meselesine ben sayın Erdoğan'ın bu konuda kafasının dehşet derecede karışık olduğunu düşünüyorum.

Gelsinler Taliban ile aramızda düşünce farkı yok diyor, diğer taraftan duvar öreceğiz diyor.

“NİYE BİDEN ALMIYOR KARDEŞİM?”
Şimdi anlaşılıyor ki, Biden ile o özel görüşmede, dışişleri mensuplarımızın bulunmadığı o özel görüşmede bazı şeyler konuşulmuş. Basına yansıyan Biden diyor ki, alın bunları bunlar zamanında bizden yana tavır koydular, an itibarı ile Biden bunları asar keser.

Niye Biden almıyor kardeşim? Niye Biden çok yakınında çok dost bir ülkede tutup onları memleketine getirmiyor, ABD'ye getirmiyor da bize geliyor.

Bu konuda hele şimdi Taliban'ın Kabil'e girdikten sonraki fasılda bu görüşmenin gerçekten böyle olup olmadığını sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı açıklamak zorundadır. Türkiye bir göçmen hendeği olmuştur.

Bu iktidarın bilerek yaptığı bir iştir. Göçmenlerin varolan göçmenlerle dövüşmek yerine iktidarın bu konudaki yanlışlığı üzerinde durmak gerekiyor. Afganların gelişinin İran'da durdurulması lazım. Sınırların yol geçen hanı olmaktan çıkarılması lazım.

Suriye'nin yöneticileri ile derhal anlaşıp Suriye'den Türkiye'ye gelmiş olan o insanların memleketlerine yani Beşer Esat ile anlaşıp onların can güvenliğinin garantörü olarak ülkelerine memleketlerine huzur içerisinde gönderilmesi lazım. Aksi takdirde Türkiye'de işsizliğin faturası bu insanlara çıkıyor.

Çünkü bir kısım iş sahipleri köle gibi göçmen çalıştırıyor, sigortasız, şusuz busuz. Onun karşılığında sigortasız çalışan Türk vatandaşı işsiz kalıyor. Haksız rekabetten kaynaklanan problemler var. Bütün bu problemlerin yanında bir de Türkiye'nin demografisinin değişmesine dair endişeler var, bu endişeyi taşıyanlardan bir tanesi de benim.

Akılla mantıkla vicdanla bu problemi ülkelerine göndererek çözmek lazım. Afgan göçünün mutlaka önüne geçilmesi lazım. Ülkeden içeri girdikten sonra ayrı problem. Behemehal sınır güvenliğinin sağlanması lazım."


YORUMLAR

  • 0 Yorum