Meral Akşener'den yeni bakanlık açıklaması: İktidar olduğumuzda Türk Dünyası Bakanlığı kuracağız

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, "Milletimizden yetkiyi aldığımızda Türk Dünyası Bakanlığı kuracağız" dedi.

Meral Akşener'den yeni bakanlık açıklaması: İktidar olduğumuzda Türk Dünyası Bakanlığı kuracağız
17 Kasım 2021 - 11:09 - Güncelleme: 17 Kasım 2021 - 11:16
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi ve KKTC'nin kuruluşunun 38. yılı hakkında konuşan Akşener, "Milletimizden yetkiyi aldığımızda Türkiye’de, ivedilikle bir Türk Dünyası Bakanlığı kurarak, dağınık ve koordinasyonsuz, tüm kurum ve kuruluşları, tek çatı altında toplayacağız" dedi.

Akşener'in açıklamaları şöyle:
"Sözlerimin başından bizim için önem taşıyan bir dış politika başlığına, Türk dünyasındaki gelişmelere değinmek istiyorum. Geçtiğimiz 3 Mayıs günü, güçlü Türk dünyası için 9 ilke ve hedef isimli çalışmamızı paylaşmıştım.

Konseyin isminin Türk Devletleri İşbirliği Örgütü haline getirilmesi, bir yatırım fonu kurulması, ortak tarih ve coğrafya kitaplarının hazırlanarak tüm okullarımızda okutulması, ortak bir televizyon kurulması, ortak bir turizm paketi hazırlanması ve en önemlisi Türkmenistan ve KKTC’nin de örgüte dahil edilmesi çağrısında bulunmuştum.

Yaklaşan İYİ Parti iktidarında hiçbir kardeşin, bir diğerine üstünlüğü olmadığı, egemen ve eşit devletler olarak kalkınmanın ve demokrasinin taçlandığı bir Türk işbirliği meydana getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Milletimizden yetkiyi aldığımızda ivedilikle Türk Dünyası Bakanlığı kurarak tüm kurum ve kuruluşları tek çatı altında toplayacağız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum