Meral Akşener'den 'Millet İttifakı' açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı'nda yaşanan "Tekil konuşuyor" tartışmasıyla birlikte ortaya atılan "Cumhurbaşkanı adayında anlaşmazlık yaşanıyor" iddiasına cevap verdi. Akşener, "Millet İttifakı’nda en küçük bir sorun yok. Uyumlu bir biçimde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir sorun yok" dedi.

Meral Akşener'den 'Millet İttifakı' açıklaması
13 Eylül 2021 - 09:07
İYİ Partili Cihan Paçacı'nın "Kılıçdaroğlu tekil konuşuyor. Vaat verirken bize sordun mu?" sözlerinin ardından başlayan tartışmalara İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yanıt verdi.

Akşener, "Millet İttifakı’nda en küçük bir sorun yok. Uyumlu bir biçimde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir sorun yok" dedi. Akşener, "Millet İttifakı olarak yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıysak, aynı modelle cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız. Sık sık söylüyorum Millet İttifakı’nın adayı Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak" ifadelerini kullandı.

Fikret Bila’ya konuşan İYİ Parti lideri, “Adayın belirlenmesi aşamasında bir sorun yaşanabilir mi?” sorusuna, "Hayır. Bir sorun yaşanmaz. Millet İttifakı kimi aday gösterirse hep birlikte çalışırız ve seçimi alırız" yanıtı verdi.

Çok büyük olasılıkla seçime mevcut sistemle gidileceğini vurgulayarak, Millet İttifakı’nın hedefini iki aşamada gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyleyen Akşener, iki aşamalı hedefi şöyle özetledi:

“Birinci aşamada mevcut sistemde cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra sistem değişikliğine yöneleceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz. Bu sisteme geçmek için önce cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmamız gerekiyor. Bu amaçla canla başla çalışıyoruz ve toplumda da karşılığını görüyoruz. Bizim sorunumuz kişilerle değil sistemle. Bu sistemi değiştireceğiz, güçlendirilmiş parlamenter sistemi kuracağız.”

TARTIŞMALARA CEVAP VERDİ
Akşener, İYİ Parti’den Cihan Paçacı’nın CHP liderine yönelik “tekil söylem” eleştirileriyle başlayan gündemi ise şöyle değerlendirdi:

“Bu konuda da bir sorun yok. Sayın Kılıçdaroğlu da açıkladı. Cumhur İttifakı’nda hiç kimse kendi görüşünü söyleyemediği için Milet İttifakı’nda herkesin kendi görüşünü söyleyebilmesi sorun gibi yansıtılıyor. Millet İttifakı’nda demokrasi var. Cumhur İttifakı’nda ise herkes liderden korkuyor. Cumhur İttifakı duygusal bir ittifak. İşte, ‘mezara kadar beraberiz’ söylemi kullanıyorlar. Duygusal söylemler. Biz ise Millet İttifakı olarak rasyonel bir ittifakız. İttifak içinde her parti kendi kurumsal kimliğini elbette koruyor. CHP yüz yıllık bir parti. Yerleşik kurumları, kurulları, gelenekleri, söylemleri var. Biz ise çok yeni bir partiyiz. Bu nedenle bazen iyi niyetle yapılmış açıklamalar yanlış da anlaşılabiliyor. Ama dediğim gibi hiçbir sorun yok.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum