Memur ve emekli memura ne kadar zam yapıldı? Memur maaşlarına zam oranı belli oldu!

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren memur ve memur emeklilerinin maaşları hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında enflasyon farkından oluşan zam yapıldığını açıkladı. İşte detaylar...

Memur ve emekli memura ne kadar zam yapıldı? Memur maaşlarına zam oranı belli oldu!
06 Aralık 2021 - 16:57 - Güncelleme: 06 Aralık 2021 - 17:17


Asgari ücrete yapılacak zam merakla beklenirken memur ve memur emeklileri için zam haberi geldi. 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin maaş zam oranı belli oldu.

Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ila yüzde 35 arasında zam yapıldı. 3600 ek gösterge konusu da toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
"Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum