Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama: 11 yıldır görünmüyordu, 6 vaka tespit edildi!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından korkutan bir açıklama yaptı. Ceyhan, 2009'dan beri ilk defa bu yıl 6 menenjit vakası saptadıklarını açıkladı. Ceyhan, çocuk felci için uyarıda bulundu.

Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama: 11 yıldır görünmüyordu, 6 vaka tespit edildi!
28 Mart 2022 - 13:50


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından çok kritik açıklamalarda bulundu.

Çocukluk çağındaki aşılama oranının düştüğünü söyleyen Ceyhan, 2009'dan beri ilk defa bu yıl 6 menenjit vakası saptandığını açıkladı. 

Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:
"Maalesef pandemi ve artan aşı kararsızlığı çocukluk çağı aşılama oranlarını çok düşürdü. Bizde 2017'deki yüzde 98'den sonra aşılama oranı açıklanmadı. Ancak 2005'ten beri yürüttüğümüz menenjit sürveyansında; bu yıl 6 Hib menenjiti vakası saptadık.

Tamamı aşısızdı (2009'dan beri aşı sayesinde görmüyorduk) Aşı kararsızlığına hiç müdahale edilmedi. Aşı karşıtlarının pandemi aşıları için söylediği yalanların çocukluk aşılarını da olumsuz etkileyeceği yönündeki uyarılarımız dikkate alınmadı.

Orijinal aşılar yerine Çin'den, Mısır'dan GMP sertifikası yetersiz aşılar alınıyor. Bu aşıya güveni sarsacaktır. Müdahale edilmezse, bizde de polio vakalarının görünmesi yakındır.

Polio için hemen bir aşı kampanyası, flask paralizi, çevre ve atık sürveyansı yapılmazsa, 1998'den beri görmediğimiz çocuk felci ile yeniden uğraşmak zorunda kalırız ki, köy köy, mezra mezra dolaşılarak verilen bu mücadeleye şu anda ne kadar gücümüz var bilmiyorum."


YORUMLAR

  • 0 Yorum