Mehmet Cengiz, Londra'da ailesi için sokak mı satın aldı? Açıklama yapıldı

AKP hükümetinden aldığı kamu ihaleleri ile bilinen Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz’in “Londra'da ailesi için sokak satın aldığı” iddia edildi. Şirket iddialar üzerine açıklama yayımladı.

Mehmet Cengiz, Londra'da ailesi için sokak mı satın aldı? Açıklama yapıldı
08 Ocak 2022 - 10:23

AKP döneminde aldığı dev kamu ihaleleriyle bilinen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in “Londra'da ailesi için sokak satın aldığı” iddiasına ilişkin açıklama yapıldı.

Cengiz Holding iştiraki Eti Bakır A.Ş. Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisinin Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, Sabah gazetesi'ne İngiltere'de fabrika aldıklarını açıklamıştı. Kayışoğlu'nun açıklamasının ardından Mehmet Cengiz'in Londra'da sokak aldığını iddia edilmişti.

Cengiz Holding'den sokak satın alma iddiaları üzerine şirketten açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Dünya Bankası’nın ‘dünyada devletten en çok ihale alan şirketler’ listesi, hatalı olduğuna dair yapılan itirazlar neticesinde bankanın resmi sitesinden kaldırılmıştır. Adı geçen listede; şirketlerin %100 pay sahibi olmadığı, sonradan dahil olduğu veya bazılarından çıktığı projeler göz ardı edilmiştir. Ayrıca yapım işi niteliğinde olmayan (yap-işlet-devret veya imtiyaz hakkı verilmesi vb) ihalelerde, sözleşme gereği şirketlerin kamuya ödemekle yükümlü olduğu meblağların da değerlendirmeye dahil edilmiş olması, listede yer alan diğer hatalı unsurdur. Kaldı ki tablo, tüm dünyadaki şirketleri değil sadece gelişmekte olan ülkelerdeki ihale alan şirketleri kapsamaktadır.

Yine haberinizde yer alan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in 'Londra'da ailesi için sokak satın aldığı' iddiası asılsızdır.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum