Meclis'ten geçti: Kurumlar Vergisine büyük zam

Yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi oranının 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı kurum kazançları için ise yüzde 23 olarak uygulanmasını içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.

Meclis'ten geçti: Kurumlar Vergisine büyük zam
16 Nisan 2021 - 10:11

Ekonomiye ilişkin bir çok başka düzenlemeyi de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edildi. 2020 yılında yüzde 20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi 2021 yılında yüzde 25, 2022 yılında ise yüzde 23 olarak uygulanacak.

Kabul edilen teklife göre bu madde, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren verilmesi gereken beyannamelerden başlamak ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayan vergilendirme dönemine ait kurum kazançları için geçerli olmak üzere yasanın Resmi Gazete’deki yayım tarihinde yürürlüğe girecek.

ÜCRETSİZ İZNE GÖNDERİLENE GÜNLÜK 50 LİRA
TBMM’de kabul edilen teklifte, ayrıca yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması ve yine bu sektörde çalışıp nisan ve mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanlara bin 500 lira ödeme yapılması da yer alıyor. Nakdi ücret desteği alan kişiler için de günlük destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

Bu düzenleme, yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin yanı sıra internet kafe, spor, eğlence, eğitim kursları, yüzme kulüpleri, form tutma ve vücut geliştirme salonları, bilardo salonları, eğlence parkları, lunaparklar, düğün, balo ve kokteyl salonları, oyun makinelerinin işletilmesi, güzellik merkezleri, hamam, sauna, kaplıca sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerini kapsıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum