Meclis'e taşındı: "Pakistanlı çete, Taksim'de nasıl insan kaçırabiliyor?"

İYİ Parti Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Pakistanlı çetenin Taksim Meydanı'ndan kaçırdığı 4 Nepalli turistle ilgili soru önergesi verdi. Nuhoğlu, "İstanbul’un en merkezi yerinde yüzlerce kamera ve polisin görev aldığı Taksim Meydanı’nda turistlerin kaçırılması kamu güvenliği açısından bir zafiyet oluşturmakta mıdır" diye sordu.

Meclis'e taşındı: "Pakistanlı çete, Taksim'de nasıl insan kaçırabiliyor?"
13 Mayıs 2022 - 11:32


İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, kaçak girişler ve yaşanan asayiş sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Nuhoğlu, geçtiğimiz ay Pakistanlı bir çetenin Taksim Meydanı'ndan 4 Nepalli turisti kaçırarak fidye istemesine ilişkin soru önergesi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Nuhoğlu, "İstanbul’un en merkezi yerinde yüzlerce kamera ve polisin görev aldığı Taksim Meydanı’nda turistlerin kaçırılması kamu güvenliği açısından bir zafiyet oluşturmakta mıdır İçişleri Bakanlığı benzer olayları takip etme imkanına sahip midir? Sahip ise kaçırılma olayı neden başlangıçta engellenememiştir?" diye sordu.

Hayrettin Nuhoğlu, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:
"Geçen ay sonu basında yer alan haberlere göre İstanbul’un orta yerinde Taksim Meydanı’nda Nepalli 4 turistin, 6 kişilik Pakistanlı bir çete tarafından fidye için kaçırılarak, Eyüpsultan’da bir dairede rehin tutulduğu ve 3 gün boyunca işkenceye maruz kaldığı ortaya çıkmıştır. Çete üyelerinin turistlerin ailelerine ulaşarak 10 bin Euro fidye istemelerinin ardından Emniyet Müdürlüğüne yapılan ihbarla yürütülen operasyon sonucu çete üyeleri yakalanmıştır. Yapılan operasyona ilişkin görüntülerle rehinelerin kurtarıldığı ve evde yapılan aramada silah ve satırların ele geçirildiği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu bilgilere dayanarak;
1- İstanbul’un en merkezi yerinde yüzlerce kamera ve polisin görev aldığı Taksim Meydanı’nda turistlerin kaçırılması kamu güvenliği açısından bir zafiyet oluşturmakta mıdır?

2- İçişleri Bakanlığı benzer olayları takip etme imkanına sahip midir? Sahip ise kaçırılma olayı neden başlangıçta engellenememiştir?

3- Çete üyelerinin emniyet kayıtlarına göre ülkemize giriş tarihleri nedir? Bakanlığınız tarafından bu kişilere verilmiş herhangi bir oturma veya çalışma izni var mıdır?

4- İçişleri Bakanlığı kayıtlarına göre ülkemize kaçak yollarla giren kişilerin sayısı ve ülkelere göre dağılımı nedir? Bu kişilerden suça karışmış olanların kayıtlara göre suç nitelikleri ve sayıları nedir?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum