Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri neler: Sosyal medya paniği mi, yeni bir salgın mı

Belçika'daki 'fetiş festivalinden' yayıldığı ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü dünyayı alarma geçirdi. Şu ana dek 10 ülkede ortaya çıkan virüse ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil olarak toplandı. DSÖ'den endişe veren bir uyarı geldi. Peki Maymun çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır, belirtileri neler? İşte detaylar...

Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri neler: Sosyal medya paniği mi, yeni bir salgın mı
21 Mayıs 2022 - 09:15 - Güncelleme: 21 Mayıs 2022 - 12:29


Belçika'da ortaya çıkan ve giderek yayılan maymun çiçeği virüsü nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün olağanüstü toplantı düzenledi.

DSÖ, Avrupa’da 100’den fazla doğrulanmış maymun çiçeği virüsü vakasının görülmesinin ardından, yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanacağı uyarısında bulundu

Uzmanlar, virüsün daha çok cinsel yolla bulaştığı yönünde bulgular olduğuna dikkat çekiyor.

Maymun çiçeği virüsünün Belçika'da düzenlenen "Fetiş festivalinden" yayıldığı ortaya çıktı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR

Çiçek hastalığına benzer rahatsızlıklara neden oluyor.Normalde Batı Afrika ülkelerinde yaygın. Nijerya’da, insanların fare ve sincaplarla yakın temasta olduğu kırsal alanlarda yılda yaklaşık 3 bin vaka görülüyor. Fakat Afrika’ya seyahat geçmişi olmayan kişilerde virüsün görülmesi yeni bir gelişme.

Nijerya Bilim Akademisi’nin eski başkanı virolog Oyewale Tomori, “Her gün daha fazla ülke enfekte oluyor. Bu, Batı Afrika’da gördüğümüz türden bir yayılma değil, yeni bir şey olabilir” dedi. “Bizim bildiğimiz maymun çiçeği virüsü normalde bu kadar bulaşıcı değil” diyen Hollandalı virolog Marion Koopmans da yeni salgının “çok sıradışı ve endişe verici” olduğunu söyledi.

NERELERDE GÖRÜLDÜ
Virüs Avrupa’da ilk İngiltere’de tespit edildi. Dün yapılan açıklama ile vaka sayısının 20’ye yükseldiği bildirildi. İspanya’da 30, Portekiz’de 5, Belçika’da 2; İtalya, İsveç, Fransa, Almanya ve İsrail’de birer vaka görüldü. Belçika’da enfekte olanların 21 gün karantinaya alınmaları kararlaştırıldı. ABD, Kanada ve Avustralya’da da hastalık tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’deki vakaların eşcinsel erkekler arasında yayılmış gibi göründüğünü açıkladı. Alman Robert Koch Enstitüsü de Batı Afrika’dan dönen kişileri ve özellikle eşcinsel erkekleri, ciltlerinde bir değişiklik fark etmeleri durumunda derhal hastaneye başvurmaları konusunda uyardı.

BELİRTİLER NELER
Virüsün ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik. Bunları genellikle yüzde başlayan ve tüm vücuda yayılan döküntüler izliyor. Kaşıntıya neden olan döküntüler vücutta kalıcı iz bırakabiliyor.

TEDAVİSİ VAR MI
Maymun çiçeğinin bilinen bir tedavisi yok. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Avrupa’da halihazırda çiçek hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilacın maymun çiçeği virüsünün tedavisinde kullanılmasına onay verdi.

Maymun çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor. Konuya ilişkin İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, ancak çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, ihtiyaç duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85'e kadar etkili olduğunu gösteriyor.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum