Mars'ta yaşamla ilgili NASA'dan tarihi keşif

NASA'nın Perseverance keşif aracı Mars'ta dünyayı heyecanlandıran bir keşif yaptı. Perseverance, Jezero kraterinin bir zamanlar göle bağlı olduğunu ve gölün etrafında uzaylılara ait olduğu tahmin edilen izler keşfetti. İşte detaylar...

Mars'ta yaşamla ilgili NASA'dan tarihi keşif
12 Ekim 2021 - 11:38
NASA'nın Mars'a gönderdiği uzay aracı Perseverance'dan ilginç keşifer gelmeye devam ediyor. Daha önce çektiği fotoğraflar dünya genelinde etki yaratan Perseverance, bu sefer de bilim dünyasını heyecanlandıran çok önemli bir keşfe imza attı. Uzay aracı, daha önce bir göle bağlı olduğu tespit edilen nehrin toprağında, uzaylılara ait olduğu düşünülen izlere rastladı. Gerçek, NASA'nın yaptığı araştırmadan sonra netlik kazanacak.

Bilim insanları, Perseverance gezgini tarafından çekilen ve milyarlarca yıl önce gezegende suyun nasıl aktığını gösteren fotoğrafları Journal of Science'da yayınladı. NASA’nın Persevance gezgini, 'Kodiak Butte' olarak bilinen ve 'dalgalanan su seviyeleri ve sonraki aşamalarda değişen akış stilleri altında kapalı bir göl sistemini gösteren' bir kaya oluşumunun fotoğraflarını çekti.Bilim insanları, bu yeni bulgunun, NASA'nın gezegenin daha fazla araştırılmasına ilişkin kararlarına rehberlik edecek 'benzeri görülmemiş bir bilgi noktası' sağladığını söyledi.

"DOĞRULAYAN KAYALAR GÖRDÜK"
Sputnik'te yer alan habere göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Gezegen bilimleri profesörü olan Benjamin Weiss, "Gezgin bu inanılmaz ıssız araziye indi ve hiçbir yere gitmeden, sadece uzaktan fotoğraf çekerken, Jezero'nun milyonlarca yıl önce gölün dibi olduğunu doğrulayan kayalar gördük" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, yeni yayınlanan Kodiak Butte fotoğrafları, normal nehir akışının olduğu dönemlerde oluşabilecek ince kil veya kum katmanlarını gösteriyor.

Fransa'daki Nantes Üniversitesi'nden bir jeolog olan Nicolas Mangold, "Kodiak'taki stratigrafiyi* anlamak, yaşamın korunması için en olası olan tortuları belirlememizi sağlıyor. Geçmişte bir noktada suyun yüzeyde aktığını biliyoruz, ancak bu aktivitenin süresini bilmiyoruz" dedi. Mangold, ayrıca alanın sel olaylarından kaynaklanan küçük kaya tabakaları ile kaplandığını sözlerine ekledi.

Diğer taraftan araştırmacılar, Mars’taki sellere neyin sebep olduğunu bilmiyor, ancak bunların şiddetli yağmur veya ani bir buz erimesinden kaynaklanmış olabileceğini varsaydıklarını açıkladılar.

"MARS'TAKİ BİLİNEN EN ESKİ KAYALARI İÇİRİYOR"
Weiss, "O zamanlar Mars muhtemelen daha fazla buza sahipti, bu da volkanik aktivite veya meteor çarpmaları ile aniden eriyerek kratere su, kaya ve silt akışı gönderdi. Kraterin etrafındaki bölge, Mars'taki bilinen en eski kayaları içiriyor. Şimdi, kraterden bile ayrılmadan o kayaları da örnekleyebiliriz" diye konuştu.

"KEŞFİMİZ YENİ BAŞLIYOR"
Öte yandan bilim insanları, yeni bulguların Kızıl Gezegen’in daha önce göllere sahip olabilecek diğer kraterleri ve potansiyel yaşam biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacağını savundu.

Araştırmanın yazarlarından Amy Williams, "Artık net fotoğraflara sahibiz. Kil ve çamurtaşı bulduğunuza dair tam bir güvenimiz var. Bu resimlere bakmak bir kitabın kapağını okumak gibi. Keşfimiz yeni başlıyor" yorumunu yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum