Marketlerdeki süt ve süt ürünlerine yüzde 40 zam yolda

Gıdaya gelen büyük zamların ardından süt ve süt ürünlerine de dev zam yolda. Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, market raflarındaki süt ve süt ürünlerine ortalama yüzde 40 zam geleceğini açıkladı.

Marketlerdeki süt ve süt ürünlerine yüzde 40 zam yolda
02 Aralık 2021 - 10:32

Marketlerdeki fiyatlar vatandaşın cebini yakarken bir kötü haber daha geldi. Çiğ sütün litre fiyatına gelen zammın ardından Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, "Bu artış ortalama yüzde 40 civarında raflara yansıyacak” dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre Eskiyörük şu ifadeleri kullandı:
"Aynı anda gübre, yem, akaryakıt gibi bütün girdi maliyetlerde ortalama yüzde 80 oranında artış yaşanırken süt fiyatı sadece yüzde 14 arttı. Üretici artan maliyetlerle baş edemeyip ineklerini kesime göndermeye başlamıştı neyse ki zamanında müdahale edildi. Açıklanan süt fiyatıyla yangın şu an için söndürüldü. Yem fiyatları ve diğer girdiler artmazsa açıklanan rakam şuan için durumu kurtardı. Dünyada uygulanan 1.3 yem-süt paritesine göre normalde süt fiyatının 5.2 TL olması gerekiyor ancak tüketicinin alım gücünü de düşünmek lazım şuan için artış üreticiyi zor durumdan kurtaracak seviyede. Bundan sonraki süreçte tüketiciyi düşünmeliyiz. Bu artış ortalama yüzde 40 civarında raflara yansıyacak."


    YORUMLAR

    • 0 Yorum