Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatıldı mı? Ankara Büyükşehir Belediyesi yalanladı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın Mansur Yavaş hakkında “Görevini kötüye kullandığı” gerekçesi ile soruşturma izni vermesi yönünde yapılan haberleri yalanladı.

Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatıldı mı? Ankara Büyükşehir Belediyesi yalanladı!
05 Ağustos 2021 - 14:05
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mansur Yavaş hakkında "Görevini kötüye kullandığı” gerekçesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun soruşturma izni verdiği yönünde servis edilen haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

"SORUŞTURMA YAPILMASINA ONAY VERİLDİĞİ İFADESİ YALANDIR"
Haberin yayılmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi olay ile ilgili bir açıklama yaptı.

ABB açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kamuoyunda Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ için İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesiyle ilgili yer alan haberler hakkında;

- Konu Sinan Aygün’ün Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu üzerine yapılan, prosedürün uygulanmasına dair ÖN İNCELEME izninden ibarettir. Bu süreç, kamu görevlileri hakkında yapılan şikâyetler üzerine yürütülen rutin bir idari işlemdir. Soruşturma izni, ön inceleme tamamlandıktan sonraki sürece dair bir işlem olup şu anda böyle bir durum yoktur. Soruşturma, Savcılık makamı tarafından yapılır; burada İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir ön inceleme söz konusudur. Soruşturma yapılmasına onay verildiği ifadedi yalandır.”

"YALAN HABERLE İLGİLİ SUÇ DUYURSUNDA BULUNULACAK" 
“- Belirli kişilerce belli yayın kuruluşlarından servis edilen, İçişleri Bakanlığı VE MÜLKİYE Teftiş Kurulu üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığı açık olan bu yalan haberin içeriğiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu basın kurumlarının bir siyasi duruşlarının olması kabul edilebilir ancak belirli rant odaklarını hangi motiflerle, neden destekledikleri asla anlaşılabilir bir durum değildir.

- Sinan Aygün ve benzeri kişilerin, eski dönemde onlara sağlanan imtiyazlar nedeniyle mahir oldukları bu tip ucuz oyunlarına karşı asla taviz verilmeyeceğinin ve bu dönemin millet iradesi ile sona erdiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. Tek bir karar alıp rantın 10 kat artırıldığı imar baronları dönemi ortadan kaldırılmıştır.”

"ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE RANT DEVRİ BİTTİ"
“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde “rant” devrinin bittiğini; hiçbir kişi, grup, cemaat, vakfa ayrıcalık tanınmayacağını, halkın parasının ve devlet imkanlarının kimseye peşkeş çekilemeyeceğini bir kez daha vurguluyor; bu uğurda söz konusu bedel ödemek olacaksa, peşinen hazır olduğumuzu da belirtiyoruz.”

İKTİDAR MEDYASI SERVİS ETMİŞTİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiğini iddia etmişti. ABB, Sabah gazetesi tarafından servis edilen haberin doğru olmadığını açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum