Mahkemeden şok karar: Sınav sorularını çalmak FETÖ üyeliğinden sayılmadı!

Yüksek Mahkeme, tartışma yaratacak bir karara imza attı. Yargıtay, sınav sorularını çalmanın FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılmayacağı yönünde karar verdi.

Mahkemeden şok karar: Sınav sorularını çalmak FETÖ üyeliğinden sayılmadı!
10 Eylül 2021 - 10:54

Yargıtay, KPSS sınav sorularını önceden ele geçirerek sınavda yüksek puan alan ve memur olan bir kişi hakkında tartışma yaratacak karara imza attı. Yargıtay, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi. 

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 2010 yılı KPSS sınav sorularını önceden ele geçirerek sınavda yüksek puan aldığı ve bu sayede memur olarak atandığı gerekçesiyle yargılanan Esra T. hakkında, “FETÖ üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme sanığın “resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından beraatına hükmetti. İtiraz üzerine dosyaya bakan Ankara İstinaf Mahkemesi de, yerel mahkemenin örgüt üyeliği suçundan verdiği mahkumiyet kararını yerinde buldu.

Resmi belgede sahtecilik suçundan verilen beraat kararını kaldırarak, 3 yıl hapis cezası verdi. Dosya temyiz üzerine bu defa Yargıtay’a geldi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de çok ilginç bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi. “Örgüt üyeliğinden” mahkumiyet kararı verilebilmesi için sanığın örgütle organik ilişki içerisinde süreklilik ve yoğunluk arz eden eylemlerde bulunması gerektiği” belirtildi. Sanık hakkındaki mahkumiyet kararı bozuldu.

9 YIL BOYUNCA SINAV SORULARI ÇALINDI
Öte yandan, FETÖ’nün kamunun her kademesinde çaldığı sınav soruları 2005 yılından 2013 yılına kadar mercek altına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün 9 yılda 8 farklı kategoride 12 sınavda soru çaldığını tespit etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum