Macron, Fransa bayrağının rengini değiştirdi!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin bayrağının rengini değiştirdi. Macron'un bu hamlesi "Fransa'nın derin sembollerine müdahale" gerekçesiyle tepki çekti.

Macron, Fransa bayrağının rengini değiştirdi!
15 Kasım 2021 - 14:49

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan ilginç bir adım geldi. Macron, Fransa bayrağındaki mavi rengi daha koyu bir renk olan lacivert ile değiştirdiği duyuruldu.

Henüz resmi bir duyuru yapılmazken, Elysée Sarayı, renk değiştirme kararının Macron’un Operasyon Direktörü Arnaud Jolens ve Macron’un Operasyon Direktörü Bruno Roger-Petit’in tavsiyesi üzerine alındığını doğruladı.

Yeni bayrak, Elysée Sarayı ve Ulusal Meclis dahil olmak üzere başkentteki Hükümet binalarında sergilenmeye başladı.

Fransız haber sitesi Europe 1’e göre, Macron bu kararı Fransız Devrimi’nin bir sembolünü yeniden canlandırmak amacıyla aldı. Yani karar politik sebeplerle verildi ve Macron hükümeti içinde tartışma konusu oldu. Bir diğer iddia ise, Macron’un bu kararı tamamen estetik sebeplerle vermiş olması. Europe 1’e göre, bazı yetkililer açık mavi rengini çirkin bulurken, koyu rengin daha zarif olduğunu öne sürdü. Macron’da benzer görüşlere hakimdi ve renk değişikliğine onay verdi.

TEPKİ ÇEKTİ
Bayrağın resmi bir açıklama olmadan değiştirilmesi sosyal medyada da tepkilere yol açtı. Bazı kişiler bayrağın yeni rengini çirkin bulurken, bazıları da yapılan değişikliği ‘politik’ bulduğu için eleştirdi. Öte yandan, değişikliğin gizli saklı yapılması  ‘Fransa’nın derin sembollerine müdahale’ gerekçesiyle tepki çekti.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum