Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'ne meydan okudu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'ne meydan okudu. Orban, AB'den ayrılmayacaklarını ve 'Macaristan'ın egemenliğini aşındırma girişimlerine' karşı direneceklerini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'ne meydan okudu
15 Kasım 2021 - 11:16

İktidardaki Fidezs Partisi’nin genel başkanlığına yeniden seçilen Viktor Orban, parti destekçilerine hitabında, SSCB dönemine atıfta bulundu ve komünist dönemle AB sürecini birbirine benzetti.

Avrupa Birliği'ne meydan okuyan Orban, “Komünist bürokrasiden sonra bu sefer de Brüksel’den yeni emirler almak istemiyoruz.” diyen Orban, Macaristan’ın Batı liberalizmini reddedeceğini dile getirdi.

Euronews’ta yer alan habere göre, konuşmasında eşcinsel bireylere ve göçmenlere karşı duruşunu sürdüren Orban, “Sınırlarımızı savunma, göçmenleri durdurma hakkından vazgeçmeyeceğiz. Macaristan’da evliliğin kadın ve erkek arasında, babanın erkek ve annenin de kadın olduğu konusunda ısrar ediyoruz. Çocuklarımızı da rahat bırakın” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nde reform yapılması gerektiğini savunan Orban, Macaristan’ın amacının 2004’te katıldığı bloktan ayrılmak değil, değişimi sağlamak olduğunu söyledi. Orban, “AB’den ayrılmayı kesinlikle istemiyoruz, bizden bu kadar kolay kurtulamazlar. Egemenliğimizi korumak istiyoruz. Entegrasyon yerine kendimizi Avrupa Birleşik Devletleri’nde bulmak istemiyoruz” dedi.

ORBAN, GÖÇE KARŞI
Orban, kendisini Avrupa’ya Müslüman göçüne karşı Macaristan’ın kültürel kimliğinin savunucusu ama aynı zamanda Batı liberalizmine karşı da Hristiyan değerlerinin koruyucusu olarak tanımlıyor.

Sık sık Brüksel’le ters düşen giren 58 yaşındaki Orban, 2010 yılından bu yana iktidarda bulunuyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum