Maça gidecek taraftarlar dikkat! İçişleri'nden stadyumlar için yeni genelge

Türkiye'de futbol aylar sonra seyircili oynanmaya başladı. Yüzde 50 kapasiteyle seyircili oynana maçlarda yaşanan olumsuzluk üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, stadyumlara giriş tedbirleri konusunda 81 İl Valiliğine ek genelge gönderdi. İşte genelgenin detayları...

Maça gidecek taraftarlar dikkat! İçişleri'nden stadyumlar için yeni genelge
04 Eylül 2021 - 13:46 - Güncelleme: 04 Eylül 2021 - 14:12


İçişleri Bakanlığı, futbol maçlarına gerekli kurallara uymayan kişilerin alınması üzerine 81 İl Valiliğine “Stadyumlara Giriş Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgede müsabakalarda uygulanacak koronavirüs tedbirlerinin TFF tarafından daha önce açıklandığı anımsatıldı.

Son günlerde Türkiye Futbol Federasyonunun “Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatında” aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin stadyuma alınmaması hususunun açıkça belirtilmesine rağmen bazı müsabakalarda bu şartı taşımayan taraftarların stadyuma girmeye çalıştıkları, mani olunması durumunda kolluk görevlileri ve özel güvenlik personeli ile taraftarların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Ek genelgede alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:
"Aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin stadyuma alınmaması kuralının eksiksiz şekilde uygulanması için Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüp yönetimleri tarafından her türlü tedbir alınacak.

Bu amaçla taraftarlara ve taraftar derneklerine yönelik gerekli bilgilendirme yapılacak, aksi davranışların kişisel ve kulüpler açısından yaptırımlara neden olacağı duyurulacak.

Konunun il/ilçe spor güvenlik toplantılarında gündeme alınarak gerekli koordinasyon sağlanacak.

Gerekli şartları taşımayan kişilerin stadyumlara girişlerine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bu amaçla giriş turnikelerinin olduğu alanlarda özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra kolluk personeli de görevlendirilecek.

Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimata aykırı fiillerde bulunan taraftar veya kulüp yönetimleri ile ilgili olarak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun ilgili hükümleri uyarınca gerekli yaptırımlar kararlılıkla uygulanacak."


YORUMLAR

  • 0 Yorum