Litvanya, Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım yaptığını kabul etti

Litvanya Parlamentosu, Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım işlediğine dair kararı kabul etti. Uygurlara yönelik ağır insan hakları ihlallerini soykırım olarak tanıyan Litvanya, ABD, Kanada, Hollanda ve Birleşik Krallık’ın ardından bu kararı alan beşinci ülke oldu.

Litvanya, Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım yaptığını kabul etti
20 Mayıs 2021 - 21:10
Litvanya’da bugün Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk kökenli halkları hedef alan insan hak ihlallerinin, soykırım olarak tanınması için oylama yapıldı.

Reuters’ta paylaşılan habere göre, Litvanya Parlamentosu, Çin’in Uygur azınlığına yaptığı muameleyi “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını kabul etti.

LİTVANYA, DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN’İN SOYKIRIM İŞLEDİĞİNİ KABUL ETTİ
Kararda, Birleşmiş Milletler’in toplama kamplarını soruşturma çağrısı yapıldı ve Avrupa Komisyonu’ndan Pekin ile ilişkileri gözden geçirmesi istenildi. Söz konusu karardan dolayı mutluluğunu paylaşan Litvanya Milletvekili Dovile Sakaliene, “50 yıldır Komünist bir rejimin işgali altında yaşamanın acımasız dersini asla unutmayacağımız için demokrasiyi destekliyoruz” dedi. Sakaliene, Çin tarafından kara listeye alınan ve kararı destekleyen parlamenterler arasındaydı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum