KYK yurt başvurusu başladı mı? KYK 2021 yurt başvurusu ne zaman başlıyor, başvuru şartları ne? KYK yurt ücretleri ne kadar?

Üniversite tercihlerinin son bulmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki KYK yurt başvurusu 2021 ne zaman başlıyor? Yurt başvurusu için şartlar ne? KYK yurt ücretleri ne kadar? İşte tüm detaylar...

KYK yurt başvurusu başladı mı? KYK 2021 yurt başvurusu ne zaman başlıyor, başvuru şartları ne? KYK yurt ücretleri ne kadar?
22 Ağustos 2021 - 13:46
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın tüm okulların yüz yüze eğitime açılacağını belirtmesinin ve üniversite tercihlerinin son bulmasının ardından, üniversitesine geri dönecek ve yeni başlayacak olan gençlerin gündeminde yeniden KYK yurtları yer alıyor. Peki KYK yurt başvurusu başladı mı? KYK 2021 yurt başvurusu ne zaman başlayacak, başvuru şartları ne? KYK yurt ücretleri ne kadar? İşte tüm detaylar...

KYK YURT BAŞVURU İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?
KYK yurt başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulacak. Başvurular için YURTKUR'dan gelecek açıklama bekleniyor. KYK yurtlarının 12 Eylül itibariyle öğrenci almaya başlayacağı iddia eidlirken başvuruların ne zaman başlayacağı belirtilmedi. KYK başvurularının üniversite tercihleri açıklandıktan sonra başlaması bekleniyor.

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR 2021?
Üniversite tercihlerinin son bulmasıyla birlikte üniversiteye yeni başlayacak olan birinci sınıf öğrenciler ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklanmasıyla birlikte-devlet üzerinden yapılacaktır.

KYK’ya ait 6 farklı tipte yurt vardır. Yurt fiyatları 1.tip yurtlardan 6.tip yurtlara doğru yükselişe geçmektedir.  Depozito ücreti, KYK yurtlarına girişte bir kereliğine ödenen ve kaldığınız odada bir hasar oluşturmadığınız takdirde yurttan çıkarken tarafınıza ödenen güvence bedelidir.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?
a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

KYK YURDUNDA ÜCRETSİZ BARINMA ŞARTLARI NELERDİR?
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bazı kişilere özel ayrıcalık tanınır. Bu ayrıcalıklara sahip kişiler KYK yurdunda ücretsiz kalabilir. Peki kimler KYK yurdunda ücretsiz kalabilir. KYK yurdunda ücretsiz barınma hakkı verilenler:

  • Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri,
  • Gazi ve gazi çocukları,
  • Kamu personeli olmaması,
  • Devlet koruması altında olanlar,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar,
  • Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması,
  • Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum