Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye'ye sert sözler: Burası sizin vilayetiniz değildir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Anayasana Mahkemesi'nin Kur'an kursları ile ilgili verdiği karar tartışılırken, Kıbrıs'ın muhalefet partisinden sert tepki geldi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Asım Akansoy, “Burası sizin vilayetiniz değildir" dedi.

Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye'ye sert sözler: Burası sizin vilayetiniz değildir
18 Nisan 2021 - 09:18

KKTC Anayasa Mahkemesi, laiklik çerçevesinde her türlü eğitimin ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde olması gerektiğine karar vermişti. Bu karar sonrasında kapatılan Kur'an Kursları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birçok AK Partili siyasetçi tepki gösterdi.

Yerel basına yansıyan haberlere göre Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kursu kararıyla ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi.

Akansoy, “Burası sizin vilayetiniz değildir. Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz. Demokrasi, federal çözüm ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. 

NE OLMUŞTU?
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye’de ne ise KKTC’de de aynı olmalı. Müsamaha edemeyiz” demişti.

Fuat Oktay ise “KKTC’nin kuruluş ruhuna, Kıbrıs Türk halkının yapısına ve milletin ruhuna hiçbir şekilde uymayan anlayışlara geçit verilmeyecektir. Ayrıca Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizin devam ettiği bu süreçte ve 5+BM toplantısı arifesinde böyle gündemlerle kaybedecek vaktimiz yoktur. Atılan adımlar çerçevesinde kurslar açık kalacaktır ancak bu yeterli değildir. Sorunu kökten çözecek yasal düzenlemelerin yapılarak KKTC’de din ve vicdan özgürlüğünün garanti altına alınmasının takipçisi olacağız” diye konuşmuştu.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum